Cestu dlouhou zhruba 1800 kilometrů okolo české republiky na motorové koloběžce chce absolvovat Miroslav Mondek. Po trase bude sbírat podpisy na petici Alkohol za volant nepatří. Na cestu se vydá v neděli 28. června ve 21.30 hodin. Start bude na silnici č. I/6 nedaleko od Arnoltova na Sokolovsku.
„Tento datum a čas jsem nezvolil náhodně. Je to přesně pět měsíců potom, co u Arnoltova tragicky zemřeli dva lidé,“ vysvětlil Miroslav Mondek.
Právě tato nehoda stála za vznikem petice Alkohol za volant nepatří. O život při ní přišli dva mladí lidé z Chebska vinou řidiče, který podle svědků nehody řídil pod vlivem alkoholu.

„Na místě ale odmítl dechovou zkoušku i odběr krve,“ poznamenal Josef Voborník, člen petičního výboru. Právě jeho bratr se stal obětí nehody u Arnoltova. Pod petici se už podepsalo více jak osm tisíc lidí.
„Jestliže policie tvrdí, že v danou chvíli více podle platných zákonů udělat nemohla, tak je chyba v zákonech. Peticí chceme docílit jejich změny,“ dodal Voborník.

„Každý může něco udělat a já se rozhodl cestou kolem republiky informovat co nejvíce lidí o petici, aby pomohli naše zákony změnit,“ zdůraznil Mondek.
Nápad objet republiku dostal už někdy v loňském roce. Původně chtěl vyrazit na kole. Před půlrokem ale našel na internetu motorovou koloběžku a rozhodl se vyrazit na ní. A když se objevila petice, dostal Miroslav Mondek nápad ji svou cestou kolem Česka podpořit.

„Trasu nepojedu non stop ale na etapy. Ta první, nedělní z Arnoltova do Chebu, bude měřit nějakých sedmatřicet kilometrů,“ upřesnil. Na cestu se vydá vždy, jakmile mu to povinnosti v zaměstnání dovolí. O jednotlivých etapách vás budeme na stránkách Deníku informovat. Celou trasu chce Miroslav Mondek postupně absolvovat do 28. října letošního roku. Denně chce zdolat úseky dlouhé zhruba sto kilometrů.

Jeho pouť povede kvůli vysokému provozu po vedlejších silnicích. Připojit se k němu může každý koloběžkář nebo cyklista, který bude chtít jeho akci podpořit.

„Svou rychlost vždy přizpůsobím tomu nejpomalejšímu cyklistovi,“ slíbil Mondek. Jde o jeho veskrze soukromou akci. „Dal jsem se dohromady jen s Josefem Voborníkem a nemám žádné sponzory, abych kvůli nim nemusel slevovat ze svých zásad,“ zdůraznil Mondek.

Jeho akce na podporu petice má u veřejnosti podporu. „To je petice, pod kterou se určitě a rád podepíšu. Vždyť o opilcích za volantem slyšíme v novinách a televizi pořád,“ řekl Tomáš Jedlička z Chebu. „Když právníci tvrdí, že policisté nemohou nikoho nutit, aby po nehodě absolvoval dechovou nebo krevní zkoušku, protože by svědčil sám proti sobě, tak ať se to odmítnutí považuje za přiznání viny. Kdo má čisté svědomí, ten takovou zkoušku neodmítne,“ dodal.