Kromě toho si prohlédli i unikátní pohlednice, faktury a celé sbírky.

Mezi ty nejcennější patřila sbírka pohlednic všech našich prezidentů s vlastnoručními podpisy. Filatelista Josef Trnka je sbíral dlouhých patnáct let. A ještě rozhodně není u konce. „Mám podpisy všech prezidentů kromě Emila Háchy,“ ukazuje filatelista na svou sbírku, kterou v rámci výročí ukázal veřejnosti.

Vše přitom začalo, když se Josefu Trnkovi dostalo do rukou psaní s podpisem prezidenta Ludvíka Svobody. „To jsem získal výměnou od kamaráda. Pak jsem si řekl, že se pokusím vytvořit sbírku všech našich prezidentů,“ vzpomíná. Nejdéle mu trvalo sehnat psaní s vlastnoručním podpisem T.G. Masaryka. „Výměnou se mi to ale nakonec zadařilo. Člověk si při této práci musí dávat pozor na falzifikáty,“ poukázal. Deset měsíců mu trvalo sehnat podpis Václava Havla. „Napsal jsem přímo panu Havlovi, kdy jsem mu poslal pohled, který bych chtěl podepsat. Potěšilo mě, že mi odepsal. Na psaní mám i jeho pověstné srdíčko.“ Ke sbírce filatelista také přidal vozidla, kterými jednotliví prezidenti jezdili.

Josefa Trnku těší, že filatelie rozhodně není na ústupu. „Přímo v Kraslicích máme deset aktivních členů. Známky sháníme v kamenných obchodech, jezdíme na speciální burzy a obchoduje se samozřejmě i na internetu. Já osobně se svému koníčku věnuji od mládí, soustřeďuji se na Austrálii a mám toho plnou skříň,“ dodal s úsměvem.

Hornický dům Sokolov
Den horníků nabídne neskutečně nabitý program