Jedenáctiletá Karolína Ševčíková ze Sokolova pomohla se záchranou svého bratra, dvojčete, který je epileptik. Mirek upadl do epileptického šoku a během půlhodinového dramatu si vybavuje jen útržky. Mimo jiné to, že mu sestra pouštěla jeho oblíbenou písničku a ukazovala barvy, aby udržela jeho pozornost. Chtěl jí za to poděkovat a tak ji navrhl na Cenu Michala Velíška za záchranu lidského života.

„Kája mi spolu s mamkou a babičkou zachránila život. Chtěl jsem na cenu navrhnout mamku, ale řekla mi, ať navrhnu ségru, že mi moc pomohla," říká Miroslav Ševčík.
„Míra byl v šoku, já jsem se snažila, aby nás vnímal. Jednala jsem automaticky, nic jsem nevymýšlela, to ani v tom fofru nešlo," popsala Karolína.
„Kája mi ukazovala barvy a ptala se, jaké jsou, poté mi z mobilu pouštěla mou nejoblíbenější písničku," uvedl Míra pár věcí, které si pamatuje.

Nadace ADRA poděkovala dívce za statečný postoj. Začátkem prosince vyrazila rodina do Prahy. Karolínu totiž vybrali mezi jednadvaceti zachránci, v kategorii do 16 let, z celé republiky. „Dostala jsem diplom a dárky. Potěší to, ale hlavní je, že jsem pomohla bráchovi," dodala jedenáctiletá školačka.

Sami o celé záchranné akci moc nemluvili. Až když dívku ocenili v Praze, dozvěděla se to třídní učitelka Hana Košnarová ze sokolovské ZŠ v ulici Křižíkova. Ta věc zveřejnila na webových stránkách školy. A co na to spolužáci? „Byli zvědaví, ptali se, jak to probíhalo," dodala Karolína.

Škola se připojuje k poděkování a připomíná, že stále mezi námi žijí stateční lidé, kteří nemyslí jenom na sebe. Nadace ADRA každoročně uděluje Cenu Michala Velíška lidem, kteří prokázali občanskou statečnost a slušnost v situacích, ve kterých jde o záchranu zdraví či života.