Že má za sebou v posledních letech desítky dopravních nehod, Petr Tomáš z Libavského Údolí nepopírá. Pět měsíců a dva dny ale strávil ve vazební věznici v Ostrově poté, co jej policie obvinila z minimálně dvaadvaceti pojistných podvodů. Na policii zatím odmítl vypovídat, rozhodl se ale promluvit prostřednictvím novin. Tvrdí, že žádný pojistný podvod nespáchal a za vším je jen jeho dřívější konflikt s několika policisty z dopravního inspektorátu.
„Kvůli tomu konfliktu, kdy došlo ke slovnímu i fyzickému napadení, jsem podal i trestní oznámení. Také jsem poslal řadu dalších stížností. Policejní ředitel Tomášek ale napsal, že jsem lhář,“ tvrdí obviněný automechanik. „Je pravda, že všech dvaadvacet dopravních nehod se stalo. Boural jsem dokonce vícekrát. Je to logické, najezdím přes čtyři sta kilometrů denně,“ pokračuje. Podle něj všechny nehody od roku 2001 až do letoška policie vyšetřila a ani jednou nebyl uznán jako viník. „Teď se čeká na znalecké posudky, které zpracovává univerzita v Praze. Zatím má prý hotové čtyři a minimálně v jednom případě prý není technicky možné to, co ten druhý svědek vypovídá,“ poukazuje. Na kauci se z vazby dostal ven a chce se bránit. Myslí si, že případ policie se státním zástupcem dotlačí až k soudu, tam ale předpokládá, že by vyhrál.
Podle vyjádření policejního ředitelství začali vyšetřovatelé prověřovat Petra Tomáše v souvislosti s jeho účastí na nejméně 43 dopravních nehodách v období let 2001 až 2007. Při těchto nehodách došlo ke značné škodě na majetku a ublížení na zdraví.
„Po zahájení trestního stíhání byla na Petra Tomáše Okresním soudem v Sokolově uvalena vazba, která byla dvakrát prodloužena, neboť jak státní zástupce, tak i soudce shledali jeho trestní stíhání za odůvodněné a zcela opodstatněné. To vylučuje jakoukoliv domněnku o možné pomstě ze strany policie,“ uvedla policejní mluvčí Andrea Kávová. Podle ní se Petr Tomáš opravdu dostal do osobního konfliktu s dopravním policistou, který se následně nechoval vhodně. „Za to byl ale řádně potrestán,“ zdůraznila mluvčí.
Společenskou nebezpečnost jednání obviněného podle vyjádření policie zvyšuje i fakt, že se jednání dopustil v době podmíněného odsouzení za trestný čin pojistný podvod, který spáchal rovněž v souvislosti s dopravní nehodou. „Tento případ soudil sokolovský soud,“ sdělila mluvčí. „Obviněný Petr Tomáš není schopen logicky vysvětlit četnost dopravních nehod a naopak se snaží různými formami zpochybnit práci policie, která má ale své pravomoci a oprávnění stanovená zákonem,“ doplnila Kávová.

Policie:

„Dosavadní výsledky trestního stíhání potvrzují, že Petr Tomáš jednal v převážné většině případů zcela záměrně a shodně s úmyslem vyvolat dopravní nehody, a proto je ve 22 případech stíhán pro pojistný podvod.“