Odmítavý postoj společnosti vůči lidem s jakoukoliv odlišností a také vysoká nezaměstnanost v regionu Sokolovska. To jsou jedny z důvodů, proč nemohou lidé s mentálním postižením sehnat práci. Změnit to chce společnost Dolmen, o.p.s., Agentura pro chráněné bydlení. Ta pomůže s vytvořením, ale také udržením 11 pracovních míst pro postižené lidi. Po ročním kurzu, kdy skončí udržitelnost projektu, si musejí klienti vydělat na sebe i na pronájem.

Jedná se o lidi, kteří s přiměřenou přípravou a podporou zvládnou jednoduché pracovní činnosti a mají zájem pracovat. „Jejich pracovní činnost ale vyžaduje podporu. Tempo a rozsah pracovních povinností v běžných provozech těžko zvládají," řekla metodička Dolmenu Gabriela Vrabcová. Vybrané adepty čeká teoretická a praktická příprava v celkovém rozsahu každé části 165 hodin. Tréninkové pracoviště si již vybudovali v bývalém bistru vedle Starého náměstí. V něm by poté měli pokračovat naostro. „Naše vize je polévkárna. Tady nic takového není," naznačila manažerka projektu Marcela Radová.

V pondělí se centrum Oáza představilo široké veřejnosti, která mohla ochutnat hned z několika pochoutek. Kromě tří druhů vynikajících polévek to byly i saláty, pomazánky nebo koláče. Nyní budou lidé s mentálním znevýhodněním trénovat až do konce října tohoto roku. Poté by si chtěla Oáza zkusit ostrý provoz s tím, že se pokusí vydělat na nájem i mzdy.