A cíl byl jasný, zaměřit se mimo jiné na to, zda hostinští nenalévají alkohol mladistvým. Výsledky nejsou nijak dramatické. Jsou ale podniky, které mladším osmnácti let nalévají.

Akce HAD se konala po celé republice. V rámci kraje se policisté společně s celníky, hasiči, hygieniky, městskými strážníky nebo pracovníky sociálních odborů vydali do Mariánských Lázní, Horního Slavkova, Chodova, Lokte, Březové a Karlových Varů. „První kontrolu restauračních zařízení provedli policisté v Mariánských Lázních. Do akce v lázeňském městě se zapojilo na tři desítky policistů, kteří zkontrolovali devět restaurací a několik desítek osob. Výsledkem kontroly bylo ve čtyřech případech zjištění alkoholu u osob mladších osmnácti let,“ uvedl policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Podnapilé děti tak policisté předali rodičům a výčepního v takovém případě čeká správní řízení a pokuta za přestupek. Akce HAD se na začátku září uskutečnila také v Karlových Varech, kdy desítka policistů zkontrolovala osm podniků. „Během této kontroly policisté vypátrali jednu osobu, na kterou vydal soud příkaz k zatčení. A u jedné osmnáctileté dívky našli přes 30 gramů marihuany,“ poukázal mluvčí.

Policejní akce HAD odhalila nalévání alkoholu mladistvým.Zdroj: PČR

Další ze série celorepublikových akcí zaměřených na hazard, alkohol a děti se uskutečnila na Chebsku a Sokolovsku na konci listopadu. Na Sokolovsku policisté kontrovali restaurační zařízení v Horním Slavkově, Chodově a Lokti. S šestnáctiletou návštěvnicí baru provedli orientační dechovou zkoušku na alkoholu. Ta vyšla s pozitivním výsledkem 1,16 promile. „Následně se policisté zaměřili na podniky v Chebu, kde jich během večera zkontrolovali celkem dvanáct. Při této akci bylo zkontrolováno více než 40 osob, kdy dvě dívky ve věku sedmnáct let nadýchaly 0,28 a 0,38 promile alkoholu,“ dodal Kopřiva s tím, že v prvním týdnu v prosinci se pak policisté zaměřili na restaurační zařízení v Karlových Varech.

Do akce se zapojila desítka policistů, která během večerních hodin zkontrolovala osm podniků a zjistila sedm přestupků. Všechny policisté vyřešili v příkazním řízení, tedy pokutou. O několik dní později se HAD přesunul na Sokolovsko, kde policisté kontrolovali restaurační zařízení v Sokolově a nedaleké Březové. Cílem kontrol je především dodržování zákona o ochraně zdraví a zákona o hazardních hrách.