SOKOLOVSKO/ „Chceme být policie nová, moderní, demokratická. Bohužel zatím jsme stále represivní.“ To si myslí sokolovský policejní ředitel Oldřich Tomášek. Během včerejší konference na téma přiblížení komunikace mezi policisty a občany uvedl, že policie ztratila důvěru lidí. A to se podle něj musí změnit.
„Sokolov je v projektu Poznej svého policistu nejdál. Postupně se zavádí všude na Sokolovsku. Hlavně noví, mladí policisté musí jít slušným lidem naproti,“ řekl ředitel. I nadále budou podle něj rozdávat pokuty za špatné parkování, zároveň by ale měli více začít mluvit s lidmi přímo na ulicích, a to i mimo pracovní dobu. „Ve školách je stále učí, že musí vyhrát nad lidmi. Podle mě by se ale spíš měli lépe chovat k normálním lidem,“ tvrdí Tomášek.
Podle velitele služby pořádkové a dopravní policie Jiřího Matouše se tento záměr může nazvat renesancí, tedy návratem k původnímu stavu. „Policie začala hrát uzavřenou hru na zloděje a četníky, občané se ale této hry neúčastní a nic o ní nevědí. Policista umí komunikovat se zločincem, ale už neumí mluvit s bezúhonným občanem,“ vysvětluje Matouš. Bude prý ale trvat několik let, než si policisté znovu získají důvěru. Záměr zlepšit komunikaci přirovnal během konference Radek Galaš z Policejního prezidia ČR ke vztahu lidí s četníky před druhou světovou válkou. „Vysokou prestiž si četníci vybudovali každodenním stykem při obchůzkách,“ tvrdí Galaš. To jednoznačně preferuje i šéf sokolovských policistů Petr Kubis. „Základ je pěší výkon služby. Policista musí být vidět v ulicích a mluvit s lidmi,“ uvedl.
V rámci projektu Poznej svého policistu by všichni obyvatelé měli poznat toho ´svého´ strážce zákona osobně, znát na něj kontakty a se všemi problémy se obracet přímo na něj.
V květnu proto policie provede průzkum veřejného mínění na toto téma a zopakuje ho za rok. Výsledky pak vyhodnotí.