Pokud se vám v telefonu ozve policie a bude se ptát na to, jak tady na Sokolovsku pracuje, není to vtip. Dnes totiž začíná rozsáhlý průzkum veřejného mínění. Policie bude volat dvoum tisícovkám náhodně vybraných lidí aby zjistila, co může vylepšit ve svém přístupu k obyvatelům regionu.
„Ocenili bychom vstřícný postoj občanů k tomuto výzkumu, v konečném důsledku nám musí jít o stejnou věc. Ta věc se jmenuje bezpečnost a veřejný pořádek,“ žádá o spolupráci Jiří Matouš ze sokolovského policejního ředitelství. Výzkum dnes zahájí dvě externí pracovnice. Výzkum budou telefonicky směrovat až do nejmenších obcí okresu. Mezi respondenty budou i příslušní starostové. Výzkum je podle policie založen na odpovědích deseti otázek týkající se povědomosti občanů o útvarech policie, jejich vedoucích a o samotných policistech, jejich činnosti, spokojenosti s prací policie. „Ta je a musí být službou veřejnosti, proto občané mají přirozené právo po policii požadovat plnění úkolů,“ doplňuje Matouš.
„Když mi zavolají, určitě jim řeknu, co si myslím. Nejvíc mi vadí, že u hodně pochybných lidí nemá policie respekt, oni to vědí a využívají to. A také jsou někdy při kontrolách zbytečně moc arogantní,“ myslí si například Věra Roumová, které jsme se ptali na průzkum včera v ulicích Sokolova.
Výzkum je zcela anonymní a údaje budou zpracovány hromadně. Přesně za rok policie rozsáhlý průzkum zopakuje. “Cílem bude zjistit, zda se obraz příslušného obvodního oddělení u lidí podařilo vylepšit,“ vysvětluje Matouš. Srovnání dnešních výsledků a těch za rok pak bude zároveň vyhodnocením soutěže s názvem Cena nejlepší praxe. Nejlepší tři obvodní oddělení vyhrají týdenní pracovní stáž v Anglii.