Policisté na Sokolovsku posílí kvůli Dušičkám hlídky u hřbitovů a v jejich okolí. Očekávají přitom, že uctít památku zesnulých přijdou lidé především o víkendu. Kromě pozůstalých však na hřbitovy míří i zloději a vandalové. Policie proto nabádá, aby lidé byli maximálně opatrní.
Policisté každý rok v období Dušiček zaznamenávají nejen krádeže věcí z hrobů nebo věcí odložených při úpravě hrobů, ale i z aut zaparkovaných na přilehlých parkovištích u hřbitovů. „Z hrobů mizí nejčastěji svíčky, věnce i umělé květiny, sošky a další výzdoba, vše, co lze snadno a rychle zpeněžit. Mnoho lidí přitom neumí policistům vůbec popsat, co jim bylo z hrobu odcizeno," sdělila mluvčí sokolovské policie Kateřina Böhmová. Doporučuje lidem, aby si hroby vyfotografovali, neboť v případě krádeže nebo poškození hrobu bude pro policii mnohem jednodušší zadokumentovat původní stav hrobu. „Přesným popsáním odcizených věcí se tak zvýší šance na dopadení pachatele. Zloději si totiž na hřbitovech dost často tipují osamělé osoby, které sledují, a ve chvíli, kdy jdou například pro vodu nebo vyhodit původní výzdobu do kontejneru, seberou jim odloženou tašku a zmizí," uvedla mluvčí.

Terčem zlodějů se stávají i auta na parkovištích. Policisté proto opět připomínají řidičům, aby nenechávali v zaparkovaných vozidlech viditelně odložené věci. Více policistů bude k vidění i přímo na silnicích. Na ty totiž vyjedou i takzvaní víkendoví řidiči. „Doprava u hřbitovů bude pochopitelně hustější. I to musí brát lidé na zřetel," dodala Böhmová.

Někteří lidé se už na hřbitovy vydali předčasně, jiní se tam chystají až o víkendu. „Jeli jsme vzpomenout na naše zesnulé už ve středu, abychom se vyhnuli možným zácpám na parkovištích," řekla Dana Všahová ze Sokolova. To Ivan Cetl z Kraslic půjde na hřbitov zapálit svíčku až o víkendu. „Půjdeme ale raději pěšky, protože na hřbitovy asi zamíří desítky lidí," řekl.

Na Sokolovsku se také bude konat řada mší za zesnulé. Společná pobožnost s modlitbami se uskuteční dnes od 14 hodin na hřbitově v Sokolově. Ve stejný den bude sloužena také mše svatá za zemřelé v římskokatolickém kostele. Začátek je v 17 hodin. Pobožnost se dnes koná také na hřbitově v Novém Sedle. Společná modlitba začíná od 15 hodin. V Královském Poříčí připravují pobožnost na sobotu. Zahájení je od 15.30 hodin na hřbitově. O půl hodiny později bude sloužena mše svatá v místním kostele.

V období Dušiček města a obce výrazněji dbají, aby byl na hřbitovech pořádek. Pracovníci zametají listí a uklízejí okolí hrobů. Někde investují i do zabezpečení. „Na hřbitově přibyla kamera a je tu zvýšený dohled městské policie," sdělil místostarosta Chodova Patrik Pizinger.
Napilno mají v těchto dnech také v květinářstvích. „Je obrovský zájem o smuteční vazby a různé dekorace. Děláme i zvláštní zakázky, jako například velké květinové mísy. Pátkem nápor zákazníků zcela určitě končit nebude. Hodně jich přijde i v sobotu," pověděla Milena Slabochová ze sokolovského květinářství Pampeliška.