Konkrétně se návštěvníci při besedě dozvědí, nejen jaká opatření jsou proti zlodějům účinná, ale také jaké techniky vloupání pachatelé používají. „Budeme se bavit o možnostech a způsobech zabezpečení nemovitostí prostřednictvím mechanických zábranných a zámkových systémů v kombinaci i s elektronickou ochranou. Lidé se také dozvědí, jaké jsou nové trendy vloupání do obydlí u nás a v okolních státech,“ řekla krajská policejní mluvčí Věra Hnátková.

Ilustrační fotografie.
Elektřinu kradl dva roky ze sousedovy garáže, způsobil škodu za 120 tisíc

Vloupání do bytů či domů je poměrně časté. Zabezpečení přitom lidé často podceňují. Odborníci poukazují na to, že možností zabezpečení majetku je mnoho, a to od výměny staré zámkové vložky přes bezpečnostní dveře až po různé elektronické alarmy či kamerové systémy. „V případě, že se rozhodnete pro změnu zabezpečení majetku, používejte především certifikovaných mechanických zábranných a zámkových systémů, které pořiďte raději v kamenných prodejnách,“ poukázala Hnátková. Ta také vyjmenovala hned několik preventivních rad pro to správné zabezpečení majetku, které může snížit riziko vloupání. „Vždy když odcházíte z bytu nebo domu, uzavřete všechna okna a pečlivě uzamkněte dveře, a to i v případě, že máte v plánu se brzy vrátit,“ radí mluvčí. Důležité je také neupozorňovat na svou nepřítomnost, pokud odjíždíte na delší dobu. „Řekněte to pouze blízkým, případně osobám, kterým věříte. Na svou nepřítomnost neupozorňujte na sociálních sítích. Dále také neupozorňujte na své majetkové poměry. Nenechávejte doma velké množství cenností a vyšší finanční hotovost, raději vše uschovejte do banky, případně cenné předměty a peníze řádně uzamkněte v trezoru doma.“

Zloděje mohou odradit i jmenovky na obydlích. „Na jmenovkách uvádějte množná čísla. Na domovní zvonky či poštovní schránky uvádějte svá příjmení vždy v množných číslech bez křestních jmen a dosažených titulů. Pokud se i přes naše preventivní rady stanete obětí vloupání, ihned volejte na linku 158. Do domu či bytu nevstupujte, může se stát, že pachatel je ještě uvnitř a může být ozbrojen. Pokud přece jen do domu či bytu vstoupíte, nemanipulujte s předměty a byt neuklízejte, mohli byste uklidit i stopy, které tam pachatel zanechal,“ uvedla.

Další zajímavé informace se už dnes dozvíte na besedě, která začne v 15 hodin v zasedací místnosti Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje na adrese Závodní 386/100 v Karlových Varech. „V případě zájmu o besedu nás prosím kontaktujte na e-mailové adrese: krpk.tisk@pcr.cz z důvodu omezené kapacity zasedací místnosti,“ dodala.

Kontrola bezdomovců v Sokolově
Mráz žene sokolovské bezdomovce do noclehárny. Přibývají zde ženy