S velkým očekáváním sledovali dnes dopoledne zástupci Sokolova a zdejšího muzea vyzvednutí čtyř částí torza více než sto let starého pomníku z řeky Ohře. Do vody se pro něj vydali potápěči v neoprenech, kteří jednotlivé kusy uvazovali lanem k háku přistaveného jeřábu. Stroj pak vylovené části postupně překládal do přepravního vleku. Po půl století se tak řeka zbavila kamenného podstavce, který někdy v padesátých letech nechali komunisté rozbořit buldozerem a nahrnout ke břehu. Odtud se kusy pomníku do Ohře zřejmě dostaly při velké vodě. Alespoň se o tom domnívají místní historici.

„V muzeu k tomu nemáme žádné přesné záznamy, takže bohužel musím reprodukovat, co mi řekli pamětníci. Jeden údaj mám od amatérského historika pana Zelenky, který zde fotil svoji dceru, když zbytek pomníku ještě ležel na břehu. Pod hladinu se pak podstavec dostal zřejmě při velké vodě, nebo regulaci toku. Přesné datum ale neznáme,“ sdělil dnespracovník krajského muzea v Sokolově Jiří Beran.

„Další amatérský historik Jiří John mi zase řekl, že kovová část, ta nejcennější, byla v padesátých letech odvezena do šrotu jako památník němectví, což tehdy nefrčelo. Tak vlastně došlo ke zničení krásné památky,“ pokračoval Beran. Stejný názor má i Pavel Beran, bývalý ředitel muzea a nyní vedoucí odboru správy majetku města Sokolova. „Tehdy to byl opravdu nejhezčí pomník v okrese a možná i v kraji,“ pronesl vedoucí. „Nyní jednotlivé části poskládáme a uvidíme, kolik by mohla stát jeho obnova. Částku si teď netroufnu odhadnout, bude to ale v řádech milionů,“ doplnil.

Až budou předpokládané náklady sečtené, dostanou návrh na stůl zastupitelé města. „Pak se rozhodne podle toho, kolik budeme mít peněz. Já očekávám, že samotná realizace té rekonstrukce by mohla proběhnout do dvou až tří let,“ konstatoval starosta Sokolova Karel Jakobec.
„Samotné sestavení nebude jen tak jednoduché. Mluvili jsme o tom, že když bude nějaká část chybět, tak bude nutné ji nahradit kameny ze stejného materiálu,“ podotkl Jakobec.

Co se týče vrchní části pomníku, tak ta je uskladněná na dvoře Sokolovských technických služeb. „Z kovové výzdoby se ale bohužel nezachovalo nic. Veškeré bronzové části byly v padesátých letech pravděpodobně odstraněné a roztavené,“ sdělila mluvčí sokolovské radnice Dagmar Mašková.
A kde léta zapomenutý pomník ve městě stával? „Umístěný byl v parku na místě bývalé hřbitovní kaple, dnes jde o parkoviště u Sokolovské bytové,“ upřesnila Mašková.

Historie zapomenutého pomníku

Pomník byl zřízen z rozhodnutí c. k. vojensko–veteránského spolku, při příležitosti oslav 70. narozenin císaře, pro kamarády církevního obvodu Falkenau (Sokolova), kteří padli během jeho vlády. Odhalení památníku se konalo v neděli 13. září 1903 za přítomnosti 1 500 lidí.

Pomník měřil 6,85 metru a byl sestaven ze čtyř hlavních částí. Základ tvořily dva zelené schody z jindřichovické žuly, na kterých byl podstavec z červené žuly a černého syenitu. Podstavec včetně soklu měřil pět metrů.

Na něm stála bronzová socha – postava představující osobu nesoucí prapor, která byla zasažena smrtící kulkou. Autorem sochy byl profesor Bernard Reichenberk. Byla v životní velikosti a měřila 1,85 metru.

Více si přečtete v sobotním vydání Sokolovského deníku.