Události, jež se odehrály před sedmdesáti lety – 13. září 1938, si včera připomnělo město Habartov. Uctilo tak památku čtyř československých četníků zabitých při fanatickém útoku henleinovců na zdejší četnickou stanici. Dnes tragický den připomíná obnovený pomník, který radnice nechala vyrobit na základě dobových fotografií, čímž odpovídá tomu původnímu z roku 1946. V sobotu se pak u něj sešly davy lidí, aby při čestných salvách a státní hymně sledovali jeho slavnostní odhalení.

„Ten, co tady stával v minulých letech, neodpovídal pomníku, který byl původně postaven před školou ve starém Habartově. To je také důvod, proč byla z dotace Karlovarského kraje provedena jeho rekonstrukce,“ vysvětlil starosta Habartova Ivo Zemek.

„Rád bych také zmínil, že v současné době pokračuje přestavba bývalé školy na muzeum, které by mělo být zpřístupněné v první polovině příštího roku. Jsem přesvědčený, že účastníci pietního aktu v roce 2009 již toto muzeum navštíví. Jeho vznikem bude dále poctěna památka padlých četníků a i další generace se budou moci seznámit s tím, co se událo v Habartově v roce 1938. Čest jejich památce,“ prohlásil Zemek.

O vhodnosti úpravy pietního místa mluví i další. „Na pomník, co tu stával, nebylo kvůli vzrostlému křoví ani vidět. Teď je to tady mnohem důstojnější. Prostor se prosvětlil a vhodně upravil. K pomníku navíc vede vydlážděná cesta,“ poznamenal Jan Holub z historické skupiny Četnická pátrací stanice Praha.
Po odhalení pomníku následovaly dvě bojové ukázky na louce u místního hřiště. První věrně popisovala události z roku 1938. Další – už fiktivní, se pak věnovala střetu spojeneckých armád s německou brannou mocí v roce 1945.