Pomoci sehnat novou práci nebo být takzvanou pojistkou v případě komplikací v zaměstnání. To nabízí klientům ze sociálně vyloučených lokalit sokolovská pobočka organizace Člověk v tísni. Cílem je zajistit chudým lidem pravidelný výdělek, který jim může dát šanci na lepší život. „Když se nám podaří klienta zaměstnat, tak dále sledujeme, jak se mu daří a nejrůznějšími způsoby ho podporujeme,“ poznamenal pracovní poradce Člověka v tísni Štefan Gabčo.


Organizace si dala za úkol povzbuzovat nezaměstnané při hledání nového uplatnění. A podle Gabča se jí to i daří. „V období od října minulého roku do letošního března nastoupilo do nové práce 71 našich klientů,“ vypočítal poradce.
„Před nástupem jim například pomáháme sehnat zápočtový list, doklady o vzdělání nebo jim radíme aby si šetřili na dopravu, svačiny a zdravotní prohlídky,“ pokračoval Gabčo s tím, že pravidlem bývá také speciální trénink pracovních dovedností a teoretická příprava na přijímací pohovor.

Když se klient dostane do potíží a neví si rady, může požádat o pomoc.
„Řešili jsme například situaci, kdy nově zaměstnaný zaspal a nepřišel do práce. Já jsem volal vedoucímu a přimluvil se za něj, aby si mohl nepřítomnost nadělat. V opačném případě by se zaměstnavatel s dotyčným člověkem asi vůbec nebavil a rovnou ho propustil,“ prozradil ze své zkušenosti poradce.
Organizace spolupracuje s řadou velkých podniků v regionu. „Mezi ně patří třeba Witte Nejdek, Vlnap či Sametex v Kraslicích,“ vyjmenoval.