VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomozte v boji proti obchodu s chudobou, žádá město stát

Sokolov – Jako první v republice zavedli zrušení doplatku na bydlení v některých lokalitách a jako první v republice je kvůli tomu navštívili právníci a hned poté zástupce úřadu ombudsmanky.

9.3.2018
SDÍLEJ:

Sokolovská ulice U DivadlaFoto: Deník / Cichocki Roman

Řeč je o opatření obecné povahy, kterým chce Sokolov bojovat proti takzvaným obchodníkům s chudobou. Dle vedení města je to jeden z mála nástrojů, který funguje. Opatření se však nelíbí dvaceti senátorům. Sokolov se bojí, že na jejich popud Ústavní soud toto opatření zruší. Vedení města proto apeluje dopisem na nejvyšší představitele našeho státu. Žádá v něm o pochopení a pomoc v boji proti obchodu s chudobou.

Rada města Sokolova se veřejným dopisem obrací na nejvyšší představitele veřejné moci, ve kterém adresáty žádá o pochopení a pomoc v boji proti obchodu s chudobou. Skupina senátorů nedávno u Ústavního soudu napadla iniciativu Sokolova a dalších měst, která po zavedení opatření obecné povahy přísněji udělují dávky podpory v hmotné nouzi. „Nic jiného nám už nezbývalo,“ reagují radní a píší dopis, který adresují Ústavnímu soudu, Úřadu vlády, Senátu, Poslanecké sněmovně a premiérovi.

V dopise píší představitelé města o problému, který výrazně ztěžuje život občanů Sokolova. Drasticky se prý v Sokolově snižuje pocit bezpečí mezi obyvateli, zejména v určitých lokalitách. Město proto využívá veškerých dostupných prostředků k řešení této situace.

Hlavním důvodem shora uvedené situace je podle vedení města bující obchod s chudobou. Někteří jednotlivci, jejichž řady se neustále rozšiřují, skupují byty a do nich následně stěhují občany mnohdy z celé České republiky, kteří dlouhodobě pobírají dávky státní sociální podpory.

Podle města dochází k enormnímu zneužívání finančních prostředků ze státního rozpočtu. Obchod s chudobou je výhodný pouze pro účastníky nájemního vztahu. Pronajímatelé profitují na tíživé sociální situaci nájemců, kteří mnohdy do našeho regionu přicházejí odjinud.

Agentura pro sociální začleňování ve svém průzkumu uvedla několik největších pronajímatelů těchto bytů. Oni sami uvádějí, že některé byty jim v minulosti prodalo samo město.

Město zmiňuje, že s velkými rozpaky přijalo iniciativu skupiny senátorů.

„Nedomníváme se, že bychom kohokoliv zkracovali na jeho ústavním pořádkem zaručených právech. Garantujeme, že právo a svoboda jednotlivců jsou primárním východiskem pro veškerá naše rozhodnutí. Apelujeme na Vás, aby byla hájena práva všech občanů, nejen těch, kteří systém zneužívají,“ píše se mimo jiné v dopise.

Podle názoru Stanislava Křečka, který je zástupcem ombudsmanky, ho tento soud patrně zruší. „Stát neví, jak řešit podobné situace, které nahrávají takzvaným obchodníkům s chudobou. Jedno opatření stíhá druhé, aby je vzápětí Ústavní soud rušil.

Obchodníci s chudobou jsou však mnohde jediní, kdo dá sociálně slabým a problémovým rodinám bydlení,“ prohlásil Křeček při návštěvě Sokolova.

Úplné znění dopisu

Vážení,

TRada města Sokolova se na Vás obrací s problémem, který výrazně ztěžuje život občanů Sokolova. Drasticky se v našem městě snižuje pocit bezpečí mezi obyvateli, zejména v určitých lokalitách. Město Sokolov využívá veškerých dostupných prostředků k řešení této situace. Základem je úzká spolupráce s úřadem práce, vládní agenturou pro sociální začleňování a v terénu působícími našimi sociálními pracovníky. Nad rámec uvedeného zaměstnáváme stále více asistentů prevence kriminality, kteří žijí v těchto lokalitách a mají zájem se zapojit do řešení komplikované situace. Zřídili jsme také bezplatnou dluhovou a právní poradnu. Po domluvě s Policií České republiky a Městskou policií byl posílen výkon služby v příslušných obvodech.

Hlavním důvodem shora uvedené situace je bující obchod s chudobou, kdy někteří jednotlivci, jejichž řady se neustále rozšiřují, skupují byty a do nich následně stěhují občany mnohdy z celé České republiky, kteří dlouhodobě pobírají dávky státní sociální podpory.

I přes přijatá opatření se situace stále zhoršovala a množily se zoufalé prosby o řešení problémů od občanů města, vlastníků bytů i celých SVJ. Mezi nejčastější stížnosti patří porušování veřejného pořádku, zejména nepřiměřená hlučnost i v nočních hodinách a s tím spojená nemožnost spánku, vyhrožování, verbální ataky, zanášení parazitů do obytných domů, úmyslné vytápění bytů apod. Tímto se snižuje hodnota nemovitostí a dochází k odlivu občanů, kteří ve městě dlouhodobě žili.

Podle našeho názoru dochází k enormnímu zneužívání finančních prostředků ze státního rozpočtu. Obchod s chudobou je výhodný pouze pro účastníky nájemního vztahu. Pronajímatelé profitují na tíživé sociální situaci nájemců, kteří mnohdy do našeho regionu přicházejí odjinud. V našem městě se to pak projevuje tak, jak jsme již uvedli.

Dobře si uvědomujeme, že se jedná o citlivou záležitost. Jako samospráva jsme první v řadě, kdo se snaží pomáhat sociálně potřebným občanům. Ale zneužívání systému není spravedlivé. Není tajemstvím, že většina nově příchozích obyvatel jsou Romové. Navazující sociálně nežádoucí vlivy pak pozorujeme i ve školství. Učitelé jsou nezřídka terčem verbálních útoků těchto žáků nebo jejich rodičů. Sociální práce s těmito lidmi není reálná, protože migrují a především neprojevují zájem o řešení své situace. Stejně alarmující je počet příbuzenské pěstounské péče v těchto rodinách. Je to jen další způsob, jak od státu vyzískat finanční prostředky. Existují vážné pochybnosti, zda o svěřené děti pěstouni, kteří pobírají finanční podporu, skutečně pečují.

Díky všem těmto zkušenostem jsme velice uvítali novelu zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi ve znění pozdějších předpisů, na základě které jsme požádali o vydání opatření obecné povahy. Tím se vyhlásily oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. Od října loňského roku, kdy toto opatření vešlo v platnost, jsme nezaznamenali žádný podnět od samoživitelů, seniorů či jiných sociálně slabých skupin obyvatel, a i přesto jsme byli a jsme připraveni takové situace řešit individuálně. Víme však, že se opatřením zabránilo přistěhování dalších osob, které pobírají dávky státní sociální podpory.

S velkými rozpaky jsme přijali iniciativu skupiny senátorů na zrušení § 33 odst. 1 zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi. Tímto jsme znepokojeni. Toto zákonné zmocnění dává samosprávě možnost, alespoň částečně palčivý problém systémově řešit. Nedomníváme se, že bychom kohokoliv zkracovali na jeho, ústavním pořádkem zaručených právech. Garantujeme, že právo a svoboda jednotlivců jsou primárním východiskem pro veškerá naše rozhodnutí.

Apelujeme na Vás, aby byla hájena práva všech občanů, nejen těch, kteří systém zneužívají. V dokonalé úctě podepsána Rada města Sokolova (Jan Picka - starosta, Renata Oulehlová - místostarostka, Karel Jakobec - místostarosta, Pavel Rybář - místostarosta a radní Vladimír Vlček, Michael Rund, Petr Kubis, Tomáš Provazník, Vladimír Zima)

Autor: Roman Cichocki

9.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Strojírenští technici 15 000 Kč

Obsluha strojů na bělení, barvení, čištění a další úpravu tkanin Obsluha barvících strojů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky pí Bc. Lenka Marinetti 724 790 825, - e-mailem lenka.marinetti@seznam.cz, - osobně pondělí od 10.00 do 11.00 hodin, ČSA 830, Kraslice, , Požadavky:, - znalost AJ, případně RJ, , Upřesňující informace:, - základní vzdělání akceptujeme při znalosti AJ, případně RJ z důvodu komunikace s vedením jiné národnosti, , Pracovní doba: třísměnný provoz, , Místo výkonu práce: ČSA 830, Kraslice. Pracoviště: Sametex, spol. s r. o., Čs. armády, č.p. 830, 358 01 Kraslice. Informace: Lenka Marinetti, +420 352 521 111.

Stavebnictví - Stavebnictví Geodeti a ostatní 16 400 Kč

Kartografové a zeměměřiči Technik - zeměměřič. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky pí Ing. Denisa Petříková, tel.: 605 250 090 (od 8:00 do 15:00 hod), - e-mailem petrikova@gks-sokolov.cz, , Náplň práce:, - technik - zeměměřič - geodet, - rozmanitá práce v terénu, kanceláři, , Požadujeme:, - řidičský průkaz sk. B, - práce s PC, , Nabízíme:, - mzda od 16 000,- Kč dle výkonu, - osobní ohodnocení, - penzijní + životní pojištění, - pojištění odpovědnosti, , Místo výkonu práce: Chebská 53, Sokolov. Pracoviště: Gks - geodetická kancelář, s.r.o., Chebská, č.p. 53, 356 01 Sokolov 1. Informace: Denisa Petříková, +420 352 467 240.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 14 500 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče Pečovatel/ka - pracovník přímé péče. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, -telefonicky: Bc. Magdaléna Osičková 721 940 521 nebo osobně po domluvě, , Upřesňující informace:, - splnění odborné kvalifikace - rekvalifikační, akreditovaný kurz pro pracovníky v sociálních službách, , Nabízíme:, - 5 týdnů dovolené, - stravenky, , Nástup: co nejdříve, , Místo výkonu práce: Sokolov - terénní péče o klienty (seniory a zdravotně postižené občany). Pracoviště: Centrum sociálních služeb sokolov, o.p.s., Jiřího z Poděbrad, č.p. 2046, 356 01 Sokolov 1. Informace: Magdaléna Osičková, +420 721 940 521.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 450 Kč

Technici přípravy a realizace investic, inženýringu v ostatních průmyslových oborech Úřednice/úředník investiční referent/ka Městského úřadu Sokolov. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - termín výběrového řízení bude uchazečům oznámen zaměstnavatelem, , Druh práce: Stavební údržba nemovitého majetku města, příprava a realizace investičních akcí a oprav stavebního charakteru včetně kontroly a vyhodnocování čerpání finančích prostředků z rozpočtu města, příprava výběrových řízení včetně následné koordinace dodavatelů a jiných účastníků stavby, přebírání prací, příprava podkladů a zajišťování stavebních projektů a dokumentací pro realizace staveb., Požadavky na uchazeče a postup pro přihlášení do výběrového řízení jsou uvedeny na www.sokolov.cz v části Volná pracovní místa MÚ Sokolov a na úřední desce MěÚ Sokolov. Termín pro podávání přihlášek: 3. 4. 2018., , Zaměstnanecké výhody:, - pružná pracovní doba, - sociální fond, - stravenky , , Misto výkonu práce: Sokolov. Pracoviště: Město sokolov, Rokycanova, č.p. 1929, 356 01 Sokolov 1. Informace: Richard Přibyl, +420 359 808 153.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Turistka ztratila řádně naditou peněženku, sebral ji zloděj

Byt. Ilustrační foto.

Byt v centru města? Připravte si miliony

Mladík se po útoku svalil na schody, útok pokračoval

Habartov – Dvacetiletého mladíka napadl v Habartově o patnáct let starší muž. Při prvním útoku se napadený svalil na schody, při druhém to odneslo jeho rameno.

Film, dobrodružství, divoká příroda, to je Expediční kamera

Kynšperk nad Ohří – Expediční kamera. Celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, poznávání nového, o extrémních zážitcích i sportech.

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Karlovarský filmový festival přišel o sponzora. ČEZ s ním ukončil spolupráci

Skupina ČEZ ukončila dlouholetou spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary, informovala dnes Česká televize. Energetická společnost byla generálním partnerem festivalu již od roku 2002. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT