„Přes léto chodí zákazníci málo. Spíše to nechávají na poslední prázdninový týden,“ potvrdila majitelka sokolovského papírnictví Jiha Hana Cigániková. Podle ní záleží celková částka za nákup školních pomůcek hlavně na soupisu od třídních učitelek. Každá má totiž jiné požadavky. „Většinou tu zákazníci nechávají za sešity a jiné školní potřeby od dvou do pěti stovek,“ tvrdí. „Když ale rodiče kupují ještě aktovku, nákup se jim prodraží. Záleží ale jen na nich, jak drahou tašku chtějí koupit a jestli ji chtějí mít také vybavenou,“ doplnila Cigániková.


Finančně nejnáročnější je podle rodičů vybavit do školy prvňáčka i přesto, že například sešity dostávají ve škole. „Hodně drahá je hlavně aktovka, kterou děti mít musí,“ uvedla Alena Chmelařová z Horního Slavkova. „Dcera nastupuje už do osmé třídy. Za pomůcky jsme zaplatili zhruba pět set korun. Většinu věcí má z loňska, například tašku, barvy, štětce či obaly,“ tvrdí Chmelařová.


Některá papírnictví mají pro školáky připravené také různé balíčky nebo například vyplněné penály. „My balíčky neděláme. Rodiče mohou přijít a vybrat si to, co by jejich dítěti nejvíce vyhovovalo, a my jim rádi poradíme. Vyplněné penály u nás ale určitě najdou,“ poznamenala Cigániková.