Zlost a rozhořčení. To jsou pocity, o kterých mluví Heinz Seidl z Oloví, otec třináctiletého chlapce (stejného jména), který v březnu ve zdejší základní škole při hodině fyziky utrpěl popáleniny hrudníku a břicha.

Nelíbí se mu totiž, jakým způsobem škola následně po úrazu jednala a celou událost hodnotí. Kritikou nešetří ani v případě lékařů, kteří se o chlapce starali v sokolovské nemocnici. Podle něj mohli pro chlapce udělat daleko více, než ve skutečnosti učinili.

„Syna do nemocnice přijali 17. a propustili 20. března. Na převazech mu dávali nějaké masti a pořád nám tvrdili, že je mladý a jak se to všechno rychle hojí. Když jsme ale zašli k doktorovi do sokolovské polikliniky, tak jsme se doslova zděsili. Lékař nám sdělil, že má chlapec na těle tři velké fleky, které odpovídají odumřelé tkáni na kůži. Teprve on nám doporučil konzultaci ve fakultní nemocnici na pražských Vinohradech,“ konstatoval včera Seidl.

V Praze byl školák přijat 28. března. Čekala ho tam operace – odstranění mrtvé kůže z těla. „Odebírali mu vzorky a zjistili, že už je na léčbu pozdě a je třeba to celé vyříznout a sešít,“ poznamenal Seidl.

Podle vyjádření Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, které má redakce Sokolovského deníku k dispozici, zranění u chlapce zanechá trvalé následky, fyzické i psychické – jizvy. „Je velice zarážející, že lékařská zpráva ze Sokolova mluví o popáleninách I. a II. stupně a v Praze byl přijat s popáleninami II. a III. stupně,“ zlobil se otec.

A jaká je verze sokolovské nemocnice? „Popáleniny ošetřují a převazují chirurgové, my poskytujeme léčebnou péči celkovou - kapací infuzi, tlumení bolesti, případně teploty. Ránu často vidíme zavázanou, převazy dělá chirurg a rozhoduje,“ uvedl primář dětského oddělení nemocnice v Sokolově Luboš Vaněk. „Dle sdělení chirurga se jednalo o plochu osmi procent tělesného povrchu, na hrudníku, hodnoceno stupněm I. a II. hloubky popálení. Dle věku, rozsahu popálení, lokalizace a hloubky popálení není indikace k překladu na vyšší pracoviště. Hoch byl zajištěn infuzí, dostával analgetika, Dexamed. Léčba byla naprosto nekomplikovaná a správná. Byl propuštěn během tří dnů do ambulantního léčení chirurgy,“ doplnil Vaněk.

Seidl má ale jiný názor. „Nechápu, proč syna okamžitě nepřevezli do Prahy, nebo s tamními lékaři celou věc nekonzultovali. Jen ho v Sokolově odložili jako hadr,“ prohlásil otec. Ten také viní vedení olovské školy ze špatného přístupu. „Zástupkyně ředitelky vezla syna k místnímu obvodnímu lékaři. Opravdu nás zaráží, proč nezavolali sanitu hned do školy,“ zmínil Seidl. „Celé se mi to prostě nelíbí. Teď budeme jednat s lékařskou komorou a zvažujeme i další kroky,“ dodal Seidl.

Případ v současné době řeší policie. Ta obvinila sedmadvacetiletého učitele Tomáše Korela ze Základní školy v Oloví z ublížení na zdraví z nedbalosti. „Trestného činu se měl dopustit v březnu při výuce fyziky, kdy žáky vyzval k samostatné práci, při které žáci manipulovali s hořlavou kapalinou a otevřeným ohněm. Při pokusu prokázání hořlavosti par lihu v kádince došlo k požáru oděvu jednoho z žáků,“ sdělila mluvčí sokolovské policie Věra Krajníková. „Učitel porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání a uloženou mu podle zákona o požární ochraně a dle ustanovení Provozního řádu učebny fyziky, čímž jinému ublížil na zdraví. Učiteli hrozí trest zákazu činnosti nebo odnětí svobody až na jeden rok,“ pokračovala mluvčí.

Vyjádření Tomáše Korela se redaci Deníku nepodařilo sehnat. „Nemá zájem se k tomu vyjadřovat. Celou věc řeší přes právníka,“ řekla za učitele zástupkyně ředitelky olovské školy Lenka Filandrová. „Mohu pochopit, že pan Seidl vše vidí jinak, je to přece jenom otec,“ podotkla zástupkyně.

Učitel poslal rodičům dopis s vyjádřením lítosti, ti ho ale odmítli. „My tento dopis bereme jako provokaci,“ konstatoval otec. „Navíc, když jsem přišel do školy, tak se mi tam vysmíval do obličeje a vysvětloval mi, že se zase až tak moc nestalo. Nevěřím ani jeho verzi. On to hraje tak, že si to zapálil syn. Což podle výpovědí svědků není pravda. Se zapálenou špejlí přišel sám učitel,“ pokračoval Seidl.

Událost posuzuje i Česká školní inspekce. „V této věci jsme řešili dva podněty, jeden od policie a druhý od rodičů. Co se týče postupu školy po úrazu, tak tam jsme žádné porušení neshledali. V zásadě dělala, co měla. Z hlediska prevence se případ nyní uzavírá a vyjádření dostane policie. O výsledku budeme dopisem informovat i rodiče,“ sdělil tiskový mluvčí České školní inspekce Libor Vacek.

Dopis od učitele Tomáše Korela

Vážení rodiče, milý Heinzi, rád bych touto cestou vyjádřil hlubokou lítost nad událostí, která se odehrála při mé hodině fyziky. Je mi velice líto, že došlo k nešťastné shodě okolností, které vedly až ke zranění Vašeho syna a událostem, které následovaly.
Upřímně s Heinzem i s Vámi soucítím a jsem velice rád, že pokud jsou mé informace správné, neponese si z této události do života žádné vážné následky. Ubezpečuji Vás, že stav Vašeho syna mi v žádném případě není lhostejný. Od oné události velmi špatně spím a neustále na Heinze i na všechno kolem myslím. Neuplyne jediný den, kdy bych o tom všem nepřemýšlel. Ze srdce si přeji, aby se podobná událost jemu, mně a ani nikomu jinému již nikdy nestala. Rád bych Vás ujistil o tom, že při svých výpovědích na policii i při vyšetřování úrazu jsem se snažil popsat celou událost pravdivě tak, jak jsem ji zažil já. Není mým cílem svalovat na někoho vinu ani ´zametat problém pod koberec´, ale zjistit, jak a proč se celá událost skutečně odehrála.
Dozvěděl jsem se, že i v průběhu léčby jste se snažili dohánět zameškané učivo, a rád bych Vám v případě potřeby nabídl svou pomoc. Pokud bude mít Heinz problém porozumět učivu z mých předmětů, rád mu s jeho zvládnutím pomohu. S pozdravem a přáním všeho dobrého – Tomáš Korel.