Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pacienti dluží nemocnici na poplatcích téměř milion

KARLOVARSKÝ KRAJ - Karlovarská krajská nemocnice už podala 650 žalob a dluhy podle zákona musí vymáhat

12.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Už šest set padesát žalob podala Karlovarská krajská nemocnice na ty pacienty, kteří neuhradili regulační poplatky za hospitalizaci v tomto zdravotnickém zařízení. K současnému datu jí neplatiči dluží téměř milion korun. Zákon, podle něhož je nemocnice povinna vybírat od pacientů regulační poplatek za klinické vyšetření nebo ošetření, vstoupil v platnost 1. ledna tohoto roku.

„Pokud pacient z jakýchkoliv důvodů nemůže poplatek uhradit na místě, dostává dokument o uznání dluhu, kde svým podpisem potvrdí oprávněnost této pohledávky. V ojedinělých případech, kdy pacient tento doklad nepodepíše a vyšetření či ošetření bylo uskutečněno, je o tom proveden záznam a doklad podepíšou lékař, sestra, případně oba. Nepodepsání pacienta z této povinnosti nevyvazuje. Od té chvíle je v počítačovém systému veden jako dlužník,“ vysvětlila systém Zdeňka Marková, mluvčí nemocnice. Ta zdůraznila, že zdravotnické zařízení je ze zákona povinno nezaplacené částky vymáhat, jinak mu hrozí nemalé sankce.

Karlovarská krajská nemocnice čekala podle finančního ředitele Jiřího Fojtíka více než půl roku, než přistoupila k vymáhání dlužných částek prostřednictvím právníka.

Část dlužníků už proto obdržela soudní rozhodnutí a platební rozkaz a pro některé pacienty to byl doslova šok. Někteří totiž pohledávku už zaplatili.
„Stalo se tak v několika ojedinělých případech. Těmto lidem se omlouváme. K chybě došlo buďto v počítačovém systému nebo selháním lidského faktoru. Nicméně pokud dojde k tomu, že někdo obdrží soudní rozhodnutí a je si vědom toho, že regulační poplatek skutečně neuhradil, ať tak neprodleně učiní, nejlépe přímo v pokladně nemocnice,“ vysvětlila mluvčí Marková.

Podle ní nemocnice nechce vést tyto případy až do krajnosti. „Ani my nemáme žádné potěšení z toho, že jsme museli k vymáhání přistoupit. Víme, že je rozdíl mezi starou paní, která na svůj závazek opravdu zapomněla a nynější částka pro ni představuje většinu důchodu, a člověkem, který s penězi problém nemá, ale rozhodl se nezaplatit „z principu“. I s tím jsme se už setkali. Toto však elektronický systém nerozlišuje a pohledávky jsou vyřizovány chronologicky,“ uvedla mluvčí.

Vedení nemocnice proto apeluje na ty, kteří jakýkoliv regulační poplatek od začátku tohoto roku neuhradili, aby tak co nejrychleji učinili, i když zatím žádnou obsílku neobdrželi. „Nemocnice totiž nemá ani právo neuhrazené regulační poplatky prominout,“ zdůraznila Marková.

Autor: Ivana Kalinová

12.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mezinárodní taneční soutěž Grand Prix v Chebu bude mít letos výročí 25 let.

Prestižní taneční soutěž slaví čtvrtstoletí

Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Hejtmanka: Osvobození D6 od poplatků není nesystémové

Karlovarský kraj - Úsilí Karlovarského kraje o osvobození regionálního úseku dálnice D6 mezi Chebem a Karlovými Vary od dálničního poplatku bylo úspěšně završeno. V této souvislosti hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO) odmítla kritiku některých regionálních politiků, že se jedná o nesystémový krok a předvolební tah.

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Do obchodu se vydal krást hned třikrát, bral i dětské kartičky

Sokolov – Hned tři krádeže za jediný den v jednom obchodě má na svědomí jednačtyřicetiletý zloděj ze Sokolovska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení