Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poplatky v krajské nemocnici skončí 1. ledna

Karlovarský kraj - Sociální demokraté vypočítali, že za rok činí poplatky přibližně dvacet milionů

3.12.2008
SDÍLEJ:

Bez úhrad? Pacienti v krajské nemocnici (Karlových Varech, Chebu a v Sokolově) by mohli za ošetření a pobyt v nemocnici od příštího roku ušetřit. Jakým způsobem, o tom kraj intenzivně jedná.Foto: DENÍK/Archiv KD

Slib sociálních demokratů o zrušení poplatků pacientů ve zdravotnických zařízeních nabírá v Karlovarském kraji konkrétní podobu. V současnosti jsou ve hře tři varianty.

První možností je, že pacient sice zaplatí regulační poplatek, ale ten mu bude následně na základě potvrzení o zaplacení vrácen. Druhou možností je, že kraj zmocní zdravotnické zařízení k uzavírání darovacích smluv nebo dohod o převzetí dluhu za kraj s pacienty. Plátcem tak bude přímo kraj. Třetí možností pak je, že zdravotnické zařízení uzavře svým jménem nepojmenovanou smlouvu s pacientem s finančním plněním odpovídajícím výši regulačního poplatku.

„Půjde o jakési započtení vzájemných pohledávek, přičemž objem finančních prostředků vyplacených zdravotnickým zařízením bude kompenzován krajem v rámci provozního příspěvku (u příspěvkových organizací) nebo navýšením základního kapitálu (u akciovek). K jakému způsobu úhrady regulačních poplatků se Karlovarský kraj přikloní, o tom se bude jednat na čtvrteční schůzce Asociace krajů České republiky,“ vysvětlil Josef Novotný (ČSSD), hejtman Karlovarského kraje.

Pacienty chce kraj od poplatků osvobodit co nejdříve.

„Úhrady by měly skončit k 1. lednu příštího roku. Zrušení poplatků by se týkalo výhradně Karlovarské krajské nemocnice. V soukromých ordinacích na poliklinikách nebo v ostrovské nemocnici, která je privátní, poplatky zůstávají,“ upozornila Andrea Bocková, krajská mluvčí.

Vedení Nemocnice Ostrov situaci ohledně plnění povinnosti výběru regulačních poplatků pečlivě monitoruje. „Analyzujeme legislativní rámec navrhovaných opatření, včetně plnění povinnosti rovného přístupu ke všem subjektům. Ve vazbě na konkrétní realizované kroky rozhodneme o reakci jak ke klientům našeho řízení, tak případně směrem k dalším institucím,“ uvedl ředitel David Soukup.

Podle Bereniky Podzemské, krajské radní pro zdravotnictví (hnutí Doktoři), se ve čtvrtek představitelé kraje setkají s ředitelem Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. „Jde nám o to, abychom získali jednoznačné vyjádření, zda se nejedná o nedovolenou podporu, ale legální postup,“ vysvětlila. Podle Podzemské bude muset do věci vstoupit Parlament ČR a celý problém urychleně řešit.

O tom, jaký způsob refundace bude povolen a jakou formou bude kraj poplatky pacientům proplácet, bude vedení Karlovarského kraje pacienty poté ihned informovat.

A jak se ke zrušení poplatků v krajské nemocnici staví Výbor pro zdravotnictví?

Stanislav Kubín (Alternativa) sdělil: „Zatím vím z médií jenom o té první variantě. Výbor pro zdravotnictví, jehož jsem na kraji členem, se sejde v úterý 9. prosince. Předpokládám, že se o tom budeme bavit. Mělo by se to ale vymyslet tak, aby to nebylo ve sporu s legislativou,“ informoval.

Refundace úhrad

Refundace poplatků se týká výhradně zdravotnických zařízení zřizovaných krajem. Pacienti by od 1. ledna neplatili 60 korun za pobyt v nemocnici, 30 korun za ošetření tamtéž a 90 korun za pohotovost v tomto zařízení. Z poplatků by byla vyňata lékárna v areálu karlovarské nemocnice.

Petr Zahradníček, Ivana Kalinová

3.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Naši prvňáci už ve středu v Sokolovském deníku, představíme 1. B ze ZŠ Březová

Sokolovsko - Ve středu 18. října najdete v Sokolovském deníku prvňáky 1. B ze ZŠ Březová.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Sportovat bude celé město, mladí i staří

Sokolov – Děti z mateřinek, školáci i senioři. Ty všechny má rozpohybovat týdenní sportovní akce, kterou pořádá Městský dům kultury v Sokolově.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení