Stále více šedých zákalů musejí operovat v rámci své praxe oční lékaři. Podle statistik jde vlastně o jeden z nejčastějších zákroků. Ročně je v České republice provedeno více jak 80 000 těchto operačních výkonů. Samotná Nemocnice Sokolov jich provádí téměř 1 300.

„Dá se říci, že operace šedého zákalu patří mezi stěžejní výkony každého očního oddělení. I v celé medicíně patří do kategorie velice častých operací, a u osob nad 65 let věku je dokonce vůbec nejčastější,“ přiblížil primář očního oddělení sokolovské nemocnice Pavel Studený.

Podle něj těchto zákroků přibývá v souvislosti se stárnutím populace. Pacienti je také podstupují stále dříve. „Nároky lidí se totiž zvedají, chtějí pořád perfektně vidět. V zásadě nejde o nemoc, ale fyziologický proces. Jak čočka stárne, tak se pomalu zkazí,“ pokračoval Studený.

Aby jednotlivé operace byly co nejvíce kvalitní, zapojují se oční lékaři do takzvané kataraktové školy. Ta v těchto dnech pokračuje v sokolovském Parkhotelu. Výuka je určená začínajícím i mírně pokročilým oftalmologům se zájmem o mikrochirurgii oka a se zaměřením na kataraktu - šedý zákal. „Pořádání této školy je velice prestižní záležitost nejen pro Karlovarskou krajskou nemocnici, ale i pro celý region. Každá nemocnice by měla být něčím výjimečná a ta naše sokolovská vyčnívá, především zásluhou primáře Studeného, svým očním oddělením,“ uvedl k akci generální ředitel a předseda představenstva KKN Jiří Fojtík.

Jako operační předlohy jsou pro účastníky školy zajištěny prasečí bulvy. „U nich je velice patrná určitá podobnost s lidským okem. Díky tomu lze na prasečí bulvě velmi reálně simulovat operaci, která bude poté prováděna na lidském oku,“ vysvětlil primář. „Zájemci si mohou na prasečích očích vyzkoušet první chirurgické krůčky, eventuálně si nacvičit postupy, které jim dělají v praxi problémy,“ poznamenala předsedkyně oftalmologické společnosti Šárka Pitrová.