Nejdříve setkání s insolvenčním správcem Karlovarského porcelánu (KP) Tomášem Čermínem, pak jednání s nynějším managementem. Tak v pátek vypadala první návštěva nových majitelů ve zkrachovalém Karlovarském porcelánu, konkrétně v závodu v Nové Roli. Stejně jako fabriku v Klášterci nad Ohří, Thun Studio v Lesově a Sítotisk ve Staré Roli závod koupila plzeňská společnost Hengis.

Cílem páteční návštěvy bylo připravit závod na nutnou odstávku a zajistit v něm minimální provoz, jenž je nutný pro další výrobu. K tomu dojde už v příštím týdnu.

„Dnes už jsme kvůli tomu jednali s plynaři a energetiky. Tento minimální stav by měl trvat několik týdnů,“ informoval nový předseda představenstva společnosti Hengis Michal Bíman.

Předseda dozorčí rady Miroslav Kříž ho doplnil, že jednání ohledně převzetí podniku jsou velmi intenzivní, zatím ale nenarazili na žádný větší problém. „V rámci přechodného období zaměstná insolvenční správce několik lidí, kteří by měli v závodech zachovat částečný provoz. Během dubna bychom pak postupně mohli začít nabírat další zaměstnance,“ upřesnil Kříž. Od středy příštího týdne se totiž fabriky zavírají a zaměstnanci nastupují na úřady práce.

„Dnes jsme začali sestavovat tým lidí, který bude během dubna zajišťovat částečný provoz. Jde asi o sto zaměstnanců. Ostatní půjdou na úřady práce,“ doplnil Čermín. Zajištění minimálního provozu podle něho bude stát miliony korun.

Noví vlastníci uvažují, že zaměstnají některé lidi ze současného managementu KP. „Během čtrnácti dnů budeme vést pohovory. Někteří se vrátí, jiní odejdou. Co se týče ředitele Argmana, i o jeho setrvání v porcelánce se budeme ještě bavit,“ doplnil Kříž.

Vlastimil Argman je ochoten být nápomocen i novým vlastníkům. „Zda bych tu chtěl zůstat pod novými majiteli? Nyní si potřebuji především odpočinout,“ reagoval.

Hengis musí za podniky v následujících dnech složit kupní cenu, která ještě není známa, a uzavřít několik kupních smluv. Kříž včera zopakoval, že to může trvat až měsíc.

Někteří zaměstnanci ještě stále nedostali prosincovou mzdu. „Majetek se musí nyní zpeněžit a peníze z prodeje rozdělit mezi věřitele. Uvidíme, kolik peněz nám pak zbyde. Kdy by mohlo být na výplaty, nejsem v tuto chvíli ale schopen říci,“ řekl Čermín.

Zaměstnanci, kteří nedostali dar od Karlových Varů, se včera dočkali příspěvku z mimořádné státní dotace, na kterou vláda uvolnila třicet milionů korun pro zaměstnance skláren a porcelánek. Část peněz přijeli do novorolského závodu rozdělit zástupci Odborového svazu zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu. „Každý, kdo má na tuto dotaci nárok, dostal až do devíti tisíc korun podle toho, kolik měl v daném měsíci odpracovaných hodin. V Nové Roli jde přibližně o padesát lidí,“ upřesnil předseda odborářů Vladimír Kubinec.

Další pomoci by se zaměstnanci měli dočkat od státu po novele insolvenčního zákona. Kubinec věří, že ačkoliv padla vláda, zákon by mohl být brz schválen. „Myslím si, že s jeho obsahem by neměl být problém. Mám signály, že novelu by měly podpořit všechny parlamentní strany,“ uvedl Kubinec, který kvituje, že porcelánka nakonec našla nového vlastníka.

Spokojeni jsou i samotní pracovníci. „Už jsme poměrně klidní, i když ne všichni znovu najdeme práci a příští týden nastupujeme na úřad práce. Ale věříme, že bude lépe. Snad budou i peníze,“ dodala jedna ze zaměstnankyň.