Jedná se o česko-německé naučné centrum o řece Ohři, jehož ústředním prvkem bude model toku v měřítku 1:20 000, od pramenů až po ústí. K vidění ale mají být i další kinetické panely a venkovní zábavní zařízení. Právě na nádvoří statku jsou už dnes patrné stavební úpravy pro budoucí externí expozici. Vzniknout tady má jezírko s lodí na jezu, bahenní sopka či stavebnice mostu.

„Děti si budou moci pouštět lodičky a názorně zjistí, jak nebezpečné bývají jezy na řekách. Jim se samozřejmě nic nestane, převrátí se pouze jejich loďka. Věřím, že se jim zalíbí i rýžoviště zlata a zábavná skládačka mostu,“ popsal část budoucí expozice Miroslav Makovička, jednatel ze statku Bernard.

Stavbaři začali s úpravou nádvoří hned po letní sezóně a pokračovat mají až do vánočních trhů. „Až přijde špatné počasí, tak se přesunou do statku a budou připravovat vnitřní část naučného centra. Vše by mělo být hotové do příští sezóny. Konkrétně rybník chceme napouštět na jaře,“ prohlásil Makovička.

Na plastickém modelu povodí řeky Ohře lidé uvidí vyznačená významná místa a zajímavosti. Takových zastavení bude na exponátu osmdesát dva. Při spuštění se vybraná místa rozsvítí, a sedmnáct z nich bude mít dokonce své vlastní malé makety.

„Z našeho okresu to bude třeba hrad Loket nebo sokolovský zámek,“ upřesnil jednatel. Předností interaktivního modelu mají být krátké videozáběry, které si návštěvníci sami pustí. „Obrazový materiál bude doplněný hlasovým komentářem. Přednášet by ho měla některá ze známých osobností. V internetové anketě si lidé mohli říci, koho by rádi slyšeli. Hodně si žádali Viktora Preisse či Jana Budaře,“ podotkl Makovička. Statek dnes žije doslova vlastním životem. Zaměstnání tu našlo více jak dvacet lidí. Funguje tady restaurace, ubytovna a řemeslnické dílny. „Bernard je komplexní případ, kdy se oprava památky smysluplně skloubila s hledáním dalšího využití. Dosud se zde zvládlo dvacet dva dotovaných projektů. Bohužel, z hlediska finanční samostatnosti ještě nejsme zdaleka u konce. Trvat to bude další čtyři až pět let,“ uvedl Miroslav Makovička starší z MAS Sokolovsko.