Porod na pokoji a dětské oddělení plné novopečených maminek. Tak to vypadalo během uplynulých čtrnácti dnů v sokolovské nemocnici.
V Karlovarském kraji totiž fungovaly kvůli opravám pouze dvě porodnice ze čtyř. Novorozenecké oddělení sokolovské porodnice je zařízono jen pro čtrnáct novorozenců, ještě včera jich tam však bylo dvaadvacet.

V úterý se dokonce museli lékaři, sestry i rodičky vypořádat se situací, kdy rodily tři matky během necelé čtvrthodiny.
„Bylo to hodně rychlé. Dcera se rozhodla přijít na svět zrovna v době, kdy byl porodní sál plný. Sestry zavolaly lékaře a rodila jsem na pokoji,“ vypráví Hanka z Kraslic. Nyní už vzpomíná na historku s úsměvem a těší se, až bude se svou dcerou Eliškou doma.
Při porodu ji svou přítomností podpořil i partner. „Samotný porod byl rychlý. Jsem rád, že jsem tu mohl být, byl to zážitek,“ sdělil pyšný otec Lukáš Vimr. S nenadálou situací si podle jeho názoru lékaři poradili rychle a byli vstřícní.
Některé z dvaadvaceti matek musel lékařský personál umístit na dětské oddělení. „Ano, včera jich zde bylo osm,“ potvrdil primář dětského oddělení Luboš Vaněk.

Upřesnil, že v době letních prázdnin bývá na tomto oddělení méně dětských pacientů, takže s přemístěním rodiček a jejich dětí nebyl problém. Jediný standard, který tak může některým matkám chybět, je koupelna přímo na pokoji.
Podle jednoho z otců při porodech pomáhali i lékaři z ostrovské nemocnice. Sester na novorozeneckém oddělení by ale mohlo být víc. Současné prý sice svou práci takzvaně stíhají, ale pracují s velkým nasazením.

Ode dneška začíná opět fungovat porodnice v Karlových Varech. Z důvodu rekonstrukce ale zavírá do konce července chebská.
„Jsme schopni se plnohodnotně postarat o rodičky,“ ujistila mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Zdeňka Marková.