S omezením otevíracích hodin pobočky České pošty v Krásně se nechce smířit zdejší radnice. Nelíbí se jí totiž, že vedení společnosti v ranních hodinách ubralo jednu hodinu, což pro klienty znamená, že si své záležitosti musejí stihnout vyřídit mezi 8. a 9. hodinou. V odpoledních hodinách pak zejména od 14 do 16 hodin. Pošta úpravu vysvětluje nízkou efektivitou pobočky. Z takové argumentace má ale starostka Krásna Lenka Sidorjaková špatný pocit. Myslí si totiž, že omezování hodin pro veřejnost může vést až k úplné likvidaci místní pošty.

„Obávám se toho, že nám budou chtít pobočku úplně zrušit. Teď nám ubrali jednu hodinu denně, a co bude příště? Už teď je to zkrácení otevírací doby dost nešťastné,“ prohlásila Sidorjaková.

Současně odmítá vysvětlení, že by pošta nebyla tolik využívaná. „Za pošťačku, kterou tu nyní máme, jsme velice rádi, je příjemná a lidé si ji chválí. Se vším ochotně pomůže a poradí. Bohužel, teď ráno nemůže během té jedné hodiny všechno stihnout a obsáhnout. U přepážky se tak tvoří fronty, což zvláště pro starší občany není dobré,“ zmínila starostka. „Já jsem přesvědčená, že pokud chtějí získat zákazníky, tak toho nedocílí tím, že jim znemožní, aby jejich služby mohli využívat. Co udělá člověk, když zjistí, že je pošta u nás zavřená? Půjde jinam, třeba do Horního Slavkova,“ doplnila.

Připomínky mají i někteří místní lidé. „Ta jedna hodina ráno je opravdu dost málo. Podle mě by pošta měla mít otevřeno alespoň do jedenácti hodin,“ řekl Helmut Knaf z Krásna. Objevily se však i jiné názory. „Já pracuji na směny, tak mi je vcelku jedno, kdy se na poštu dostanu,“ sdělila další z dotázaných.
A jaké je stanovisko vedení pošty? „V průběhu dne dochází k nárazovému vytvoření fronty u přepážky, zejména po otevření pošty, mezi 14. a 15. hodinou a těsně před uzavřením pošty. Tyto špičky většinou netrvají déle než 15 minut a jsou následovány dobou 30 až 45 minut bez využití. Prodloužení hodin pro veřejnost nevyřeší problém nárazového špičkového zatížení,“ uvedl za Českou poštu obchodní ředitel regionu Západní Čechy Miloslav Mrvík.

„Město Krásno bylo opakovaně ubezpečováno, že omezení hodin pro veřejnost není počátkem procesu úplného zrušení pošty. Neexistuje žádný záměr zrušit poštu v Krásně na Sokolovsku,“ vzkázal klientům ředitel s tím, že pošta opakovaně nabídla úpravy v rozvržení otevírací doby – při respektování celkového počtu 16 hodin týdně.Pošta s městem o problému jedná, a to jak písemnou formou, tak při osobních schůzkách. „My jsme jim jednak nabídli variantu, že by nemuseli platit nájem, což si myslím, že tak zajímavé není, určitě by to mohlo pokrýt náklady na tu jednu hodinu navíc. Dále bychom tam na vlastní náklady zainvestovali vybavení infocentra, které by zde nabízelo služby společně s poštou. Navíc zde máme připravený projekt na celkovou rekonstrukci, jehož součástí je i instalace topení, kterou chceme udělat i v případě, že nezískáme žádnou dotaci,“ uvedla k problematice Sidorjaková.

Návrh Krásna na spojení pošty, městské knihovny a informačního střediska pošta přivítala. „S jeho realizací je však nutno vyčkat do doby technologického a legislativního schválení. Město nám také nabídlo snížení, nikoliv odpouštění nájemného. Posouzení této nabídky z hlediska ztrátovosti pošty a celkové efektivity nepotvrdilo vhodnost tohoto řešení,“ zdůraznil Mrvík.

A kolik pošta městu vlastně za nájem platí? „Do dubna 2002 to bylo do 15 tisíc korun ročně. Nyní je úhrada ve výši 18 150 korun,“ upřesnila starostka.

Změna hodin pro veřejnost

Po, Út, Čt, Pá: od 8 do 9, odpoledne od 14 do 16 hodin
St: od 8 do 9, odpoledne od 14 do 17 hodin
Úprava platí od 1. 10. 2008