Nový hřbitov v Březové již vybudovali. Trvalo to zhruba 15 let. Nyní se pustili do kaple, která bude dominantou tohoto místa. A konat se v ní budou moci nejen smuteční obřady, ale má sloužit i jako jakési kulturní centrum, které připomene historii Březové. Jsou tací, kteří si zde dovedou představit i svatební obřad. Svým stylem je kaple totiž jedinečná.

„Stavba jede naplno. Letošní Dušičky a Vánoce bychom už chtěli tyto prostory využívat. Je to velmi vhodné doplnění tohoto místa. Pracujeme na ozvučení, víceúčelovém zvonu, vybavit prostory musíme nábytkem, čekají nás terénní úpravy a další,“ říká starosta Březové Miroslav Bouda.

V kapli za 10 milionů plánují aulu pro slavnostní chvíle, jako jsou výstavy nebo komorní koncerty. Zároveň by zde chtěli místo, které bude jakýmsi novodobým památníkem Březové a přilehlých obcí. Skloubit v kapli spolu kulturu a pohřbívání je podle Boudy nelehký oříšek.

Zároveň to však vnímá jako důležitou věc.

„Březová sloužila v šedesátých letech jako ubytovna pro místní pracující z nedaleké elektrárny, dolů a sklárny. Neměla hřbitov ani kapli či kostel. Podobné stavby se nestaví na pár příštích let, ale třeba na 50 či 100 let. Třeba se kaple stane symbolem nové doby,“ dodal Bouda.

Vybudování hřbitova z bývalé bažiny trvalo městu zhruba 15 let a vyšlo na 13 milionů korun. Zpočátku zde mohli pozůstalí umístit pouze ostatky v urnách do kolumbárií. A zájem byl veliký. Březováci měli totiž ostatky svých blízkých rozmístěny po okolních hřbitovech. Nyní se zde může pohřbívat i do země. Jak potvrdil starosta, jinde začínají v minulosti kostelem a hřbitovem, zde je tomu naopak.

V Březové žije zhruba 2800 lidí. Do zdejší základní školy chodilo před sedmi lety na 190 dětí. Nyní jich je 260.

Ozývají se i lidé z přidružených obcí.

„V Rudolci po nás chtějí postavit kapličku, která bude pro podobné aktivity. V Kostelní Bříze rekonstruujeme kapličku Zmrtvýchvstání. V Kamenici je oprava hotová,“ dodal Bouda.

„Kaple na Kamenici se stala oblíbeným místem pro lidi nejen z Březové a okolí, ale jezdí i odjinud. Setkání s farářem Majkovem je vždy příjemné a rozhled od kamenické kaple je ojedinělý,“ říká Markéta Lesková.