To je více jak dvojnásobné množství ve srovnání s rokem 2017. V rámci spolupráce s 22 odběratelskými neziskovými organizacemi v kraji se tak dostala potravinová pomoc nejméně 2000 lidí v regionu, rodinám s dětmi, seniorům, zdravotně postiženým, klientům hospice, farním charitám a dalším.

Jak upřesnil ředitel potravinové banky v kraji Milan Hloušek, za rekordním nárůstem stojí především zákonná povinnost pro prodejny potravin s prodejní plochou nad 400 m2 nabízet neprodejné potraviny charitativním a neziskovým organizacím, která platí od ledna loňského roku. „Spolupráce s jednotlivými obchody funguje výborně, systém se dobře zaběhl,“ pochvaluje si Hloušek. „Obchody se samy ozývají, že mají připravené potraviny. Někam zajíždíme už pravidelně,“ poznamenal. Hodnota potravin, které banky pomohly celorepublikově zachránit, je přibližně 282 milionů Kč. Naopak jejich likvidace by přišla na 25 milionů Kč a skončily by na skládce nebo ve spalovně.

Nejen z potravinových řetězců získává banka potřebnou pomoc, pomáhají i pěstitelé a producenti, ale také lidé prostřednictvím potravinových sbírek. Pro banky se jedná o důležitý zdroj potravin. Skladba darovaných potravin ze sbírek je vícedruhová, zaměřuje se na základní potraviny s delší trvanlivostí a drogerii. V letošním roce budou potravinové banky organizovat dvě celorepublikové sbírky. „Veřejné potravinové sbírky jsou projevem solidarity a zájmu veřejnosti. Pomáhají nám celoročně zajistit základní potraviny, jako jsou konzervy, těstoviny, mouka, olej, a zároveň drogerii,“ říká Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

V rámci Národní potravinové sbírky 2018 se v Karlovarském kraji podařilo nashromáždit 9,5 tuny potravin a drogerie. Další sbírka organizovaná obchody Kaufland vynesla 1,7 tuny potravin.

„S výsledkem sbírek jsme spokojeni. Lidé většinou darovali potraviny, které nám již delší dobu scházely. Například mléka, oleje, těstoviny, konzervy nebo polévky. Radost mám také z toho, že v jednom karlovarském hypermarketu se vybraly dvě tuny potravin, což je rekord,“ zhodnotil Hloušek. Řada lidí v kraji se do sbírek zapojuje už pravidelně. Někteří předají organizátorům i plný košík potřebné pomoci. „Sbírek se zúčastňuji pravidelně. Většinou kupuji těstoviny, rýži, nějaké paštiky či konzervy. Vloni jsem přidala i kosmetiku pro děti, olejíčky a různé zásypy,“ vyjmenovala Jiřina Procházková ze Sokolova.
Nově je Potravinová banka Karlovarského kraje zařazena také do poplachového plánu Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje, kdy je připravena pomoci v oblasti zabezpečení nouzového stravování pro obyvatelstvo postižené mimořádnou událostí.