Dlouho očekávané a mnohokrát oddalované rozšíření hraničního přechodu v Potůčkách i pro motoristy je od včerejšího dne skutečností. Měsíc od vstupu České republiky do Schengenského prostoru tak mohou automobily do tři a půl tuny přejet státní hranici s Německem i v této krušnohorské obci. Žádná velká sláva otevření neprovázela, protože se měl přechod otevřít už 21. prosince.

„Neoficiálních termínů už bylo několik, takže jsme velkou slávu nechystali. Podobného názoru je také německá strana,“ vysvětlila Jarmila Fořtová, starostka Potůčků.

Obec byla připravena už rok. Postavila například kruhový objezd, obchvat, provedla další úpravy. Zdržení vzniklo na německé straně, která nestihla včas odstranit celní buňky.

Přesto starostka význam rozšířeného přechodu nezpochybňuje. „Už jsme na tuto událost rok připraveni a lidé se nás také ptali, kdy k tomu skutečně dojde. Konečně je tedy vše skutečností. Pomůže to například turistickému ruchu jak zde, tak i v Německu,“ dodala Fořtová.
Podobného názoru byla také Jitka Tůmová, starostka Perninku. „Je to opravdu skvělá zpráva. Rozhodně se nebojím toho, že by příliv automobilů místní silnice nezvládly. Nápor očekáváme, ale ne tragický,“ ujistila Tůmová.

Podle Holgera Haschecka, starosty Johanngeorgenstadtu, stála za rozšířením přechodu řada jednání. „Tento projekt jsme připravovali několik let. Konečné zdržení však způsobily problémy s odstraněním celních buněk,“ připustil starosta. „Zároveň to výrazně zlepší vztahy mezi Čechy a Němci, což je rozhodně výborné,“ dodal.

Na zahájení provozu čekali také lidé z Potůčků a okolí. „Je to výborné. Určitě se rádi do Německa autem zajedeme podívat. Takhle jsme tam chodili pouze pěšky, což nebylo například pro nakupování úplně nejlepší, nedostali jsme se dál od hranic,“ zhodnotila Božena Schneiderová.