Kraslice se probouzejí do nevlídného nedělního rána. Před kostelem Božího těla postává skupinka asi osmi lidí. Obloha je zatažená, jemně mží, a tak jsou všichni vybaveni deštníky. Chystají se totiž na cestu do asi tři kilometry vzdálené Sněžné. Ke kostelu sv. Jakuba, kde se před 340 lety uskutečnila první náboženská pouť. Od té doby je tradicí. Každý rok sem proto míří mnoho věřících. Loni navíc přišli s nápadem, že by obnovili pěší procesí přímo z Kraslic. Kdo se vydal na cestu letos, mohl si prohlédnout nově opravenou kapličku – zastavení Panny Marie, nad městským hřbitovem.

„Pěší pouť se tady vykonávala ještě během druhé světové války. Později, v době komunismu, však postupně tato tradice utichla. Obnovení poutí pak přišlo až po revoluci. Loni jsme měli první neoficiální ročník, kdy šli někteří pěšky. Nápad vzešel ze vzájemné spolupráce Čechů a Němců,“ pověděl bohoslovec za Plzeňskou diecézi Pavel Fořt, který do Sněžné vedl skupinku poutníků.

K té se připojil také Rudolf Gössl z německého města Hofgeismar, ležícího v okrese Kassel. „Nové tradice se účastním již podruhé. A už nyní se těším na příští setkání,“ řekl s úsměvem Gössl. Ke Kraslicím ho táhne silné pouto, jelikož se zde v roce 1943 narodil. Později byl odtud ale vysídlen. „Podobná pouť, ale v mnohem větším měřítku se chodí do španělského města Santiago de Compostela. I tam je kostel zasvěcený sv. Jakubovi,“ zmínil Fořt.
Nedělní mše ve Sněžné se i tentokrát setkala s velkým zájmem. Dokazoval to kostel zcela zaplněný věřícími, kteří vítali biskupa Františka Radkovského.
A kdo se zasloužil o opravu poutního zastavení na staré cestě do Sněžné? „Když jsme jednou šli okolo, zaujal nás povalený kámen. Po obrácení jsme zjistili, že je od bývalé kapličky. To nás přivedlo k nápadu znovu jí vrátit důstojnost,“ konstatoval předseda Spolku přátel města Kraslice Josef Konrád.