Hasiči stále bojují s požárem skládky pražců v areálu Tisová na Sokolovsku, škoda je prozatím odhadnutá na 45 milionů korun. Jednotkám zbývá dohasit ještě jednu desetinu původně zasažené plochy. Na místo byli už v pátek, kdy požár vypukl, povoláni chemici z Třemošné, kteří se zaměřili na zplodiny ve vzduchu. Kouř byl především v neděli cítit napříč celým Karlovarským krajem. Mluvčí hasičů Karlovarského kraje Martin Kasal má pro všechny obyvatele kraje ale dobrou zprávu, zaměstnanci chemické laboratoře totiž nikde nenaměřili žádné překročené limity.

Měřilo se nejen na Sokolovsku, ale i v okolí Karlových Varů. „Byly měřeny koncentrace oxidu dusnatého, dusičitého, uhelnatého, uhličitého, siřičitého, amoniaku, fosgenu, kyanovodíku, chloru, chlorovodíku a sulfanu. Koncentrace výše uvedených látek nepřekročila přípustné limity,“ píše v laboratorní zprávě Zuzana Smetáková.

Velkým pomocníkem při zásahu u Tisové je letecké hašení.
Kouř z Tisové je cítit po celém Karlovarském kraji. Lidé by měli omezit větrání

Mluvčí Kasal vysvětluje, že všechny zplodiny hoření mohou být nebezpečné, ale zdraví nebezpečné byly koncentrace pouze v bezprostředním okolí místa zásahu. Vyvrací tak i fámy, které se v souvislosti s požárem průmyslového areálu v regionu během víkendu objevily.

„Záleží na koncentraci ve vzduchu. Pouze nadlimitní množství nebezpečných látek může způsobit zdravotní problémy. Samotný typický zápach provázející hoření sám o sobě nebezpečný není, může být obtěžující. Požár takového rozsahu, jaký likvidujeme od pátku v areálu u Tisové na Sokolovsku, produkuje velké množství kouře, který obsahuje stejné velké množství nebezpečných látek. Opravdu zdraví nebezpečné byly koncentrace v bezprostředním okolí místa zásahu, proto hasiči pracovali v dýchací technice. V širším okolí již byly zplodiny hoření naředěné okolním vzduchem. Požár tak bylo vidět a především od sobotní noci i cítit na velkou vzdálenost, měření provedení chemickou laboratoří vyloučilo překročení limitů, aby bylo možné mluvit o nebezpečných koncentracích. Cílem nikoho, kdo se podílí na likvidaci tohoto požáru, nejsou žádné tajnosti, požár takto velkého rozsahu s sebou nutně nese i obtěžující kouř na velkou vzdálenost,“ upřesňuje Kasal.

Velkým pomocníkem při zásahu u Tisové je letecké hašení.
Požár skládky v Tisové pohledem pilota vrtulníku, podívejte se na hašení z výšky

V pondělí dopoledne zbývalo hasičům v Tisové u Sokolova dohasit zhruba desetinu původně zasažené plochy. „S použitím pozemní techniky se přesouvá hořící a žhnoucí materiál, který je následně proléván vodou. Takto by do pondělního večera mělo být dokončené celé místo požáru. Stále platí III. stupeň požárního poplachu a na místě stále zasahují jednotky hasičů z Karlovarského kraje i posily se speciální technikou z dalších krajů,“ říká mluvčí krajských hasičů.

Do nedělního večera se na místě zásahu vystřídalo 382 hasičů se 119 kusy techniky z 65 jednotek nejen z Karlovarského, ale také z Ústeckého, Plzeňského, Moravskoslezského, Středočeského, Libereckého kraje, Generálního ředitelství HZSČR a Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru. Do akce byla podle Kasala nasazena speciální těžká technika ze Záchranného útvaru, která postupně rozebírá materiál v prostoru požářiště, tak aby ho mohli hasiči prolít vodou a dohasit. „Pro tuto činnost jsou řidiči v kabině vybaveni dýchacím přístrojem. Pro potřebu dodávky velkého množství vody jsou nasazeny tři velkokapacitní čerpadla SOMATI, která od začátku zásahu dodala už více než 22 milionů litrů vody,“ dodává.

Zdroj: HZS