Zabezpečte si chaty a rekreační objekty a nenechávejte v nich cenné věci. To radí v začínajícím zimním období policisté v kraji. Ti totiž každý rok registrují během zimy kolem 150 případů vloupání do rekreačních objektů. A škody jdou do stovek tisíc korun. Zlodějům je totiž jasné, že v chatách se nachází řada vybavení, kterým si jejich majitelé zpříjemňují pobyt v nich. Jde například o elektrické spotřebiče, pracovní nářadí, ale třeba i cenné předměty. „Lze říci, že všechno, co v chatě zůstává, láká zloděje, když zjistí, že je chata opuštěná," říká policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Z praxe policie dělí vykradače chat do několika skupin. První z nich je takzvaný slušňák. „Ten se vloupá do objektu, sní a vypije, co může, otevře si láhev alkoholu, ale zařízení chaty neničí a nedevastuje. Setkali jsme se s případem, že pachatel po sobě uklidil a ustlal postel. Vzal si pouze, asi na památku, malé tranzistorové rádio, které zpeněžil," poukázala. Další je zloděj vandal. Při vloupání do objektu užívá hrubé síly, ničí zařízení, co nerozbije a nezničí, to odcizí. Zůstává po něm jen spoušť.

„Další skupinou je zloděj na objednávku, který si vybírá objekty, v nichž jsou cenné nebo starožitné předměty. Zpravidla zná velmi dobře cenu odcizených věcí," pokračovala Böhmová s tím, že označení zloděj šmejdil nese lapka, který do chaty vnikne, vše prohledá a odnese s sebou věci, které lze prodat. „Nejčastěji se jedná o elektrické kabely, oblečení, elektrospotřebiče nebo zahradnické nářadí," uvedla.

Policie nabádá majitele chat a rekreačních objektů, aby se snažili riziko vykradení chat eliminovat. „Zimní období je velmi rizikové. Nicméně prakticky každý z nás může zabezpečit své obydlí, rekreační chatu nebo rodinný domek tím, že bude dodržovat základní jednoduchá a prakticky levná opatření," dodala. Na výzvy policie sice řada lidí slyší, statistiky ale mluví jednoznačně – ročně desítky vykradených chat, a to především kvůli špatnému zabezpečení.