„Od začátku tohoto roku přitom řešili dopravní policisté už 209 střetů s lesní zvěří. Naštěstí se všechny kolize obešly bez zranění. Škoda na vozidlech se ale vyšplhala na čtvrt milionu korun,“ sdělila policejní mluvčí Kateřina Krejčí. Mezi rizikové úseky patří podle jejích slov například silnice III. třídy u Citic nebo u Starého Sedla, pak také sjezdy u Dolních Niv. „Zvěř přitom migruje i na dálnici D6, kdy jednomu z aut vběhla pod kola u Březové,“ poukázala mluvčí. Kvůli lesní zvěři bourali řidiči i na Karlovarsku na silnicích II. třídy u Mezirolí nebo na úseku před Karlovými Vary. „Na Chebsku pak na silnici I/64 u Františkových Lázní a na stejné silnici u obce Nebesa.“

Odborníci varují, že ke srážce s lesní zvěří může dojít v kteroukoliv denní dobu, nejčastěji však za svítání a za soumraku. Velké riziko hrozí i při nočním oslnění světlomety, kdy je zvíře dokonale zmateno a zůstává strnule stát na vozovce. „Během uplynulého týdne docházelo ke srážkám se zvěří nejčastěji kolem desáté hodiny večerní, ke dvěma v ranních hodinách a k jedné v noci,“ dodala mluvčí.

Řidiči většinou předpokládají vyšší výskyt zvěře okolo silnic na jaře nebo na podzim. To je však omyl. Vběhnout do silnice a překvapit je může zvěř během celého roku. Prevencí vzniku těchto nehod je především snížení rychlosti jízdy v místech, kde je možný výskyt zvěře, kontrolovat obě strany silnice a soustředit se na možnost, že se zvíře náhle objeví. Jakmile zjistíme jeho pohyb před sebou, měli bychom okamžitě zpomalit a vypnout dálková světla. Zvířata se pohybují většinou ve skupinách, takže je pravděpodobné, že zahlédnuté zvíře nebude samo.