Prací v Německu si lidé od letoška budou moct vydělat zase o něco víc. Poprvé v historii totiž byla v Německu zavedena minimální mzda. Zatímco dosud si běžný dělník prací přes agenturu vydělal 7,86 eura na hodinu, od prvního dubna se mu mzda zvýší na 8,20 eura. Měsíčně je to tak vyšší mzda, než si lze v Čechách vydělat i na některých kvalifikovaných pozicích. Lidé v příhraničí navíc často využívají příležitosti za prací do Německa dojíždět.

„Mzda v Německu se liší podle regionu a samozřejmě podle jednotlivých oborů. V západním Německu si mohou lidé vydělat o něco více. Obecně však platí, že i na dělnických pozicích si nově vydělají přes 8 eur na hodinu," vysvětluje personalistka Marcela Novak z agentury Interim Zeitarbeit. To je v přepočtu kolem 35 tisíc měsíčně. Právě pracovní agentury jsou jednou z nejčastěji využívaných možností, jak k práci v Německu přijít. Některé příhraniční pobočky německých agentur mají dokonce české personalisty. Možnost poptat se na nabídky zaměstnání v zahraničí mají lidé i na českých úřadech práce. „Jde to ale i bez agentury. Na některé pozice lze najít inzeráty na internetu, asi nejspolehlivější ale je zajít se do firmy osobně zeptat. Sama jsem německy nijak zvlášť dobře neuměla, a přesto se mi podařilo získat práci v bazénu a wellness. Tím si lze slušně přivydělat i na brigádní pozici," svěřuje se Lucie Nyčová. Za prací se nakonec do Německa dokonce odstěhovala. „Peníze jsou velkou motivací asi pro většinu Čechů. Je smutné, že ani se vzděláním na kvalifikované pozici často nedosáhnou ani na plat německého dělníka. Na druhou stranu, se stěhováním do Německa vzrostou náklady na bydlení a další věci," upozorňuje na druhou stranu mince.

Někteří Češi v příhraničí tak proto raději volí možnost do práce do Německa dojíždět. „O práci v Německu se aktivně ucházím. Na hranice to mám dvacet minut cesty a po německých dálnicích pak cesta odsýpá. Dojíždím navíc i do práce v Čechách a i na dělnické pozici bych v Německu pracoval úplně za jiné peníze. Rád bych ale zůstal v oboru, který jsem vystudoval. Úplně nekvalifikovanou práci dělat nechci, mám strach, že by mě to ubíjelo," připouští Libor Neshyba z Kynšperka.