„Dejte nám práci, dejte nám alespoň šanci. A my vám dokážeme, že umíme makat.“ S takovými slovy se v Novém Sedle přihlásili do služeb města bezdomovec Václav Svoboda alias Rebel a jeho kamarád Jan Baltiar, řečený Francouz. Radnice jim zadala práci, a podle nového zákona o veřejné službě tak mohou počítat s penězi navíc. Na ty mají nárok jako příspěvek k dávce hmotné nouze, kterou pobírají. Na oplátku ale musejí odpracovat dvacet až třicet hodin měsíčně. A jim to za to stojí.

Tím, že bezdomovec Svoboda vezme do ruky lopatu nebo krumpáč, si přivydělá přibližně sedm stovek k dobru. Na otázku, zdali je to pro něj ta správná motivace, odpovídá, že nikoli. „Těch pár korun nás do práce nenalákalo. Je to spíše možnost ukázat všem okolo, že umím makat. A také že chci. Slibuji si od toho, že si ve městě udělám lepší jméno a budu mít větší šanci na nějakou práci,“ prohlásil Rebel. Podobně mluví i jeho spolupracovník Baltiar. „Jsme moc rádi, že nám úřad umožnil tímto způsobem pracovat. Já mám rodinu a musím se o ni postarat. Také já se chci ukázat v dobrém světle. Za práci vzít umím, tak mi ji dejte a uvidíte, co ve mně vězí,“ řekl odhodlaně Francouz.

Že parta nelení a zadané úkoly zvládá, potvrdil mistr zařízení Městského úřadu v Novém Sedle Milan Bauman. „Místní občané je znají jako lidi, co postávají s pivem u obchodu. I já jsem byl velice mile překvapen, když jsem je viděl pracovat. Opravdu dokáží dřít,“ pochválil své svěřence Bauman.
Poskytovat veřejnou službu začalo Nové Sedlo od března letošního roku. Dnes dává práci desítce lidí. „Jen je škoda, že se zatím nepřihlásily žádné ženy, třeba maminky s dětmi. I pro ně by se u nás našla práce,“ poznamenal Bauman. A kolik si vůbec lidé pobírající dávky hmotné nouze mohou přivydělat? „Je to něco kolem tisícovky,“ odhadl mistr.

Pracovní četa v Novém Sedle se stará o veřejnou zeleň, prořezává staré porosty či uklízí nepořádek v ulicích. „Toho odpadu, co jsme už všude možně nasbírali, to jsou hromady. A jak hezky jsme upravili místní parky, to by si lidé měli všimnout,“ pochválil se Baltiar.

Do veřejné služby se rozhodl zapojit například i Chodov. „Zkoumali jsme všechny možnosti a povinnosti, které nám z toho budou vyplývat. Nakonec jsme rozhodli v radě města, že náš úřad do toho půjde. Já si myslím, že je to dobrý krok. Určitě to pomůže lidem, kteří dávky pobírají dlouhodobě a postupně tak ztrácejí pracovní návyky. Tím se alespoň znovu zapojí,“ uvedla tajemnice Městského úřadu v Chodově Marcela Kubicová. „Máme zjištěno, že práce ve městě se pro zájemce najde dost. Co ale nejsme schopni odhadnout, je zájem ze strany klientů. Tam prostě netušíme,“ doplnila.

„Lidé budou moci upravovat zeleň, uklízet chodníky, zametat či ve školách dělat drobnou údržbu. Skutečně ale zatím nedokážeme odhadnout, jestli to bude zajímavé pro tři, třicet, nebo devadesát lidí,“ poznamenal k tématu místostarosta Chodova Stanislav Pochman.

Město počítá, že službu začne nabízet od letošního července. A to nejen místním, ale i zájemcům z okolních obcí.