Občanské sdružení Rytmus otevřelo v Sokolově pobočku, ve které bude poskytovat v Karlovarském kraji dvě nové sociální služby. Jde o podporu samostatného bydlení a sociální rehabilitaci metodou podporovaného zaměstnávání, a to především lidí s mentálním postižením.

Doposud za klienty vyráželi terénní pracovníci a jejich úsilí nebylo marné. Dokazuje to umístění tří mentálně postižených osob do zaměstnání a přidělení čtyř bytů pro osm klientů. „Podařilo se nám sehnat dvě pracovní místa v ostrovské nemocnici a jedno ve firmě Františkovy Lázně,“ pochlubila se pracovní konzultantka Ivana Chalupová. Služba sociální rehabilitace je poskytována metodou podporovaného zaměstnávání, která umožňuje znevýhodněným lidem prostřednictvím individuálně poskytované podpory najít uplatnění v běžných firmách. „Pomůžeme vytvořit osobní profil. Co dotyčný umí, co ho zajímá,“ řekl Vojtěch Zima za občanské sdružení Rytmus.

Činnosti, které postižená osoba umí, je prý třeba posílit. „Pokud se dotyčný klient v zaměstnání osamostatní, služba asistenta končí,“ dodala Chalupová. První klienti dostali také klíče a nájemní smlouvy od svých domovů. Jeden je v Ostrově a dva v Lubech u Chebu. Klientů s novým bytem je osm a přejí si prý bydlet minimálně po dvou. Nechtějí žít sami. „Když jsem přebírala klíče od bytu v Ostrově, byl to pro mě zlomový zážitek. Dělám tuto práci patnáct let, a když vidím, že má smysl, je to perfektní pocit,“ řekla Šárka Paříková ze sokolovského sdružení Rytmus. Zde je to prý s pomocí asistentů běh na delší trať. „Někdy stačí naše asistence klientům dva roky, jindy pět, deset let nebo napořád,“ dodala Paříková.

Mentálně postižení nájemníci se učí sami hospodařit či na koho se obrátit při různých problémech a haváriích v bytě. Při včerejším otevření byli přítomni i zdravotně postižení klienti.
„Za pracovní asistentkou docházím asi měsíc a půl. Na schůzkách se učím mluvit a dobře vystupovat. Nestydím se a při rozhovoru již koukám druhému do očí,“ pochlubila se Jitka Zahrádková. Jak dále dodala, o zaměstnání má zájem.
„Práce mě baví. Hlavně uklízet. Pracovala jsem i u myčky nádobí v Mariánských Lázních. Chci být také v kolektivu, je to fajn,“ dodala Zahrádková.