Dvě tradiční akce v jediný den. Takovou porci sportu a lidové zábavy si naplánovali josefovští radní na uplynulou sobotu. Dvacátý ročník Memoriálu Josefa Pastiera, jejž vyhráli futsalisté z Dolního Rychnova, se uskutečnil na místním hřišti. V prostranství obecní návsi se zase konala recesistická soutěž Josefovské snadné prachy.
Zde, v samotném centru obce, směli soupeřit pouze soutěžící starší 18 let. „Pojídaly se olomoucké syrečky na čas. Další soutěžní disciplínou bylo válení sudu plného piva a silovou disciplínou zvednutí a držení sudu nad hlavou bylo potom celé soutěžní klání zakončeno,“ upřesňuje starosta Josefova Ladislav Čížek soutěžní program.

První soutěžní disciplínu, pojídání syrečků na čas, vyhrál Petr Chvála z Abertam. Ten spořádal tři balení (po 5 kusech) této pochoutky za neuvěřitelné 2 minuty a 15 vteřin.
„Na soutěž v Josefově jsem přišel vysloveně náhodně. Pomáhám švagrovi s rekonstrukcí domku, no a vpodvečer jsme se všichni vypravili na náves. Sýry mám rád, proto jsem do téhle soutěže šel. Je to super akce. Místním ji moc chválím,“ řekl ke svému vítězství spokojený vítěz první disciplíny Chvála.
A na co měl po svém výkonu tenhle jedlík největší chuť? „No přece na panáka. Musím to něčím pořádným zapít,“ dodal. A z obecní pokladny mu pro tyto či jiné potřeby bylo vyplaceno vítězných pět set korun.

Vzápětí následoval slalom se sudem – válení. V této disciplíně soutěžilo 10 borců. Jako nejzkušenější přeborník v kutálení se projevil soutěžící Adamjak ze Sokolovska, který vše zvládl v čase necelých 25 vteřin. „Uf, je to za mnou, v takovém horku jsem se u toho i trochu zapotil,“ s úsměvem řekl ihned po skončení zápolení šťastný držitel pětisetkorunové odměny.

Závěrečným soutěžním kláním bylo zvedání sudu nad hlavu. Toho se zúčastnil mimo jiné pan Kaštan z Habartova. Jeho silové počínání ho nakonec přivedlo k Josefovským snadným prachům. „Byla to fuška, konkurence byla dobrá, ale je to doma,“ podělil se o své prvotní dojmy Kaštan s tím, že se na tuto recesistickou událost nepodíval určitě naposledy.
Po rozdání odměn všem vítězům pokračovala již tradičně lidová veselice. K poslechu a tanci hrála skupina How-Wada, která svou hudební produkci zakončila až v pozdních ranních hodinách.

Podle slov starosty obce Ladislava Čížka se tento ročník vydařil. „Vyšlo hlavně počasí, což je u akcí pod širým nebem to nejdůležitější. Jsme moc rádi, že i v době finanční krize lidé přijdou a na chvíli se odreagují od starostí všedního života,“ zhodnotil Čížek uplynulý ročník Josefovských snadných prachů a připojil pozvánku na nejbližší kulturní program. „Tímto všechny zvu na konec září. Jako obvykle připravujeme v rámci Svatováclavských slavností pojídání švestkových knedlíků,“ uzavřel starosta komentář s výhledem na nedalekou budoucnost.

Josef Mihalík