„V našem regionu vychází tato pranostika předků poměrně přesně. Sledovali počasí proto, aby věděli, zda ještě a kolik pořídit dříví, zda je ještě třeba více přikrmovat dobytek a tak dále. Poté se postupně začali lidé stahovat z polí do fabrik a pranostiku už tolik nesledovali. Kolem Josefa se ale počasí vždy láme. Proto Pepistrum, počeštěle Josefova křižovatka, Josefovo počasí,“ říká Rudolf Kovařík ze Šindelové, který počasí, faunu a floru sleduje desítky let.

Letošní zima podle něj připomíná tu v roce 2012. Byla to taková zima nezima, kdy bylo v únoru většinou pouhých 4 až 5 centimetrů sněhu. A jelikož zima nebyla tak tuhá, bude se od Josefa ještě 40 dní připomínati.

"Kolem třetí dekády v dubnu můžeme ještě nějakou tu sněhovou epizodu očekávat," tvrdí Kovařík.

Do Sokolova přiletěl čáp. Letos o pět dní dříve než vloni
Do Sokolova přiletěl čáp. Letos o pět dní dříve než vloni

Stále častěji slýchává, že pranostikám se věřit nedá. Upozorňuje, že tomu tak není. Některé pranostiky jsou staré i několik stovek let. „Každá lidová pranostika platí pro určitou oblast a nelze jí předpovídat počasí na celém území České republiky. Například Pepistrum je právě z Krušných hor. Jedná se o pranostiku starou stovky let. Počasí pozoruji desítky let a mohu potvrdit, že pranostiky na přibližně 65 procent vychází," říká Kovařík.

Podle něho je březen měsíc, během něhož se mohou teploty lišit o desítky stupňů. "Například 1. března 1976 tady bylo minus 30 stupňů Celsia. Naopak 31. března roku 1992 bylo plus 20 stupňů," zmiňuje záznamy o počasí Kovařík.