Horská obec Přebuz nemá školu, poštu, má jedinou hospodu a každou zimu je doslova pohřbená pod sněhem. Přesto se opět bude chlubit statutem město Přebuz. Starosta Antonín Čouka už požádal Poslaneckou sněmovnu, aby Přebuzi navrátila tento titul, který měla obec od 16. století.
„Osobně nevím, že by někde bylo město s menším počtem obyvatel,“ říká starosta Přebuzi. Podle něj nyní v obci žije 78 obyvatel. Podle informací Českého statistického úřadu je nyní nejmenším městem v republice Loučná pod Klínovcem v okrese Chomutov. Alespoň co se počtu obyvatel týče. V Loučné žije 92 obyvatel. Druhým nejmenším městem je pak Boží Dar na Karlovarsku se 176 obyvateli. Také Boží Dar požádal o vrácení statutu města teprve nedávno.
Starosta si od vrácení titulu města slibuje především další rozvoj Přebuzi. „Chtěli bychom obnovit i okolí Přebuzi. Například v Rolavě bylo ještě v roce 1930 při sčítání lidu 835 obyvatel a 120 domů. Dnes tam bydlí jeden člověk,“ poukazuje Čouka. Výhodou Přebuzi je podle něj hlavně příroda. I proto nechce u obce žádné větrné elektrárny či benzínku. „Nabídky jsme měli,“ tvrdí starosta.
Minulost Přebuzi je hlavně v hornictví. První, avšak nedoložené zmínky pocházejí již z období mezi 12. a 13. stoletím a založení obce je spojováno s bohatými nálezy cínové rudy na horním toku říček Rolavy a Rotavy. Roku 1553 byla Přebuz povýšena na horní městečko a výsady s tím spojené udělaly z Přebuzi jedno z ´vážných a bohatých horních měst´. „Byla tu škola na paličkování i s výrobou nebo deset hospod. V kronice také stojí, že ve škole v Přebuzi bylo zavedeno jako první v západních Čechách parovodní topení,“ dodal starosta s tím, že už se těší, až se bude chlubit titulem nejmenší město v republice.