Bez zimní výbavy by neměli vůbec vyrážet motoristé do okolí Přebuzi. Silnice je tu pokrytá sněhem a ledovou vrstvou. Řidiči tu musejí být zvlášť opatrní, aby jízdu zvládli bez karambolu. O tom se přesvědčila například posádka osobního vozu, který skončil v příkopu. Ačkoli narazili do stromu, nikomu se nic nestalo. „Jsme v pořádku, děkujeme za optání. Už čekáme jen na vyproštění,“ hlásil projíždějícím autům řidič havarovaného vozu.

Směrem od Šindelové až do Krásné Lípy je silnice dobře sjízdná. Dál na Přebuz už ale motoristé musejí být zvlášť opatrní. „Celou dobu jsem jel maximálně třicetikilometrovou rychlostí. A v zatáčkách jsem byl připravený na cokoli. Na opačnou stranu z Přebuzi do Stříbrné bych se raději ale nepouštěl,“ svěřil se jeden z oslovených řidičů.

Podle dispečera krajských silničářů Josefa Bulky je jízda do horské Přebuzi bez zimní výbavy doslova hazardem. „Řidiči musí počítat s tím, že nasadí sněhové řetězy,“ uvedl Bulka. Naráží na to, že do nejmenšího městečka v republice vedou tři trasy. První z nich je od Stříbrné přes Nancy, avšak ta je v zimě neudržovaná. Další pak je od Vysoké Pece, kde se ale nesmí používat chemický posyp, a poslední, podle Bulky nejbezpečnější, přes Šindelovou a Krásnou Lípu. „I tam ale vyzýváme k maximální opatrnosti kvůli velkému stoupání. Navíc komunikace se zafoukává sněhem,“ doplnil Bulka.

Přebuz dokonce pamatuje, že se před několika lety ocitla odříznuta od okolního světa. Lidé si tehdy dělali zásoby jídla a pití. „Na pomoc musela přispěchat armáda,“ vzpomněl starosta obce Antonín Čouka.

MILAN HLOUŠEK
JIŘÍ DROZDÍK