V náročném horském terénu v okolí Přebuzi, kde je ještě nyní až metr a půl sněhu, pátrali po nezvěstném muži policisté společně se Záchrannou službou Royal Rangers. Shodou okolností měli záchranáři v této oblasti minulý měsíc dvoudenní cvičení.

Na místo se záchranáři dostávali na sněžnicích a na lyžích. Materiál na vyproštění, transport a průzkum ve výškách a v zatopených prostorech převážela čtyřkolka s pásy a speciálními saněmi. „Pátrání po osobě ztracené už minulý měsíc navazovalo na předchozí pátrání policie. V předpokládané lokalitě se nachází stará, několikapatrová budova zpracovny rud, bývalý zajatecký tábor a cca 130 m hluboká šachta. Celý prostor je poset troskami budov a podzemními prostory,“ vylíčil člen Záchranné služby Royal Rangers Jan Kovanda s tím, že velitel zásahu rozdělil oblast na devatenáct sektorů, které postupně propátrávalo dvanáct záchranářů.

Během deseti hodin zmonitorovali rozsáhlou budovu zpracovny a poté asi 100 metrů podzemních prostorů, které byly zčásti zatopené a musela se tam průběžně měřit hladina CO2. „V těchto prostorech se hledanou osobu nepodařilo nalézt, ale pro další pátrání se dá vyloučit, že by se mohla nalézat v těchto místech. V pátrání budeme pokračovat, jakmile roztaje sníh. Dále budeme tuto rozsáhlou lokalitu propátrávat v okolí továrny pomocí rojnic,“ doplnil Kovanda.

Podle záchranářů je Přebuzsko rizikovou oblastí, kde je velká pravděpodobnost, že se může člověk někam propadnout. Je tu nepřeberné množství jam, kanálů, šachet a různých propadů po těžbě. „Umím si velice dobře představit, že pokud by se člověk pohyboval sám v této oblasti a zapadl do některé díry zakryté sněhem, kterého je tu pořád místy 1,5 m, nemá šanci se dostat ven. Hlavním přínosem pátrání je to, že lze téměř s jistotou vyloučit, že by muž byl v některém z prostorů továrny. Tím myslím celého areálu, který má obvod cca 1,5 km. Prostory byly důkladně prozkoumány ve všech výškových úrovních a i v podzemí. Až sleze sníh, pokusíme se propátrat další okolí a areál dolu Otto ležící na jihovýchod od Přebuzi,“ řekl Deníku k zásahu velitel Tomáš Rusňák.