„Hrozí, že lidé si nebudou moci zavolat ani pomoc v případě nouze,“ říká starosta horského městečka Přebuz Antonín Čouka. Upozorňuje na slabý, nebo spíše vůbec žádný signál mobilních sítí. Zatímco lidé berou dnes mobilní telefon jako samozřejmost, místní lidé jen bědují. Zlobí se také, že často nefungují ani pevné linky.

„Běhám sem a tam a čekám, jestli mi naskočí alespoň jedna čárka. Musí to být komický pohled, protože takto to dělá řada lidí,“ poznamenal starosta. „Legrace to ale není, když je bouřka, nejde několik dní ani pevná linka, a jen stěží by si lidé zavolali třeba záchranku,“ uvedl.

Situaci označil Čouka za vážnou. Paradoxem je, že ani samotná radnice nemůže zavolat poruchy, když nejde pevná síť. Na mobilu svítí nápis Žádná síť, pevná linka je hluchá. „Jak tedy mám zavolat na opravy?“ ptá se zaměstnankyně úřadu Václava Šneibergová. Potřeba je vyměnit sedm kilometrů dlouhý kabel, který nejmenší město v republice s osmdesáti obyvateli spojuje s okolním světem. Když linky vypadnou, je chod úřadu doslova ochromen. „Nejde internet, prostě nic,“ poznamenala. Do ruky pak bere svůj mobilní telefon a u okna zkouší, zda se na něm alespoň na chvíli neobjeví slabý signál. „Napíši vždy SMS zprávu účetní do sousední Šindelové. Občas se odešle. Kolegyně pak zavolá pomoc,“ líčí Šneibergová.

I místní lidé doufají, že se situace zlepší a operátoři buď signál zesílí, nebo postaví v Krušných horách další vysílač. „Měli by se nad tím zamyslet. Jsme pak doslova odříznuti od světa,“ běduje jeden z místních starousedlíků. Na slabý signál upozorňuje i Horská služba, které v těchto horských lokalitách, kde běžně žijí lidé, nefungují ani vysílačky. „Lidé s sebou na hory sice nosí mobilní telefony, aby si v případě nouze zavolali pomoc, avšak ten jim může být k ničemu,“ řekl náčelník Horské služby České republiky Rudolf Chlad.

Mobilní operátoři se však do výstavby nových vysílačů v Krušných horách nepustí. Jejich budování se jim kvůli nízkému počtu zákazníků v těchto místech nevyplatí.

Zaměstnanci operátora Telefónica 02 byli v horské Přebuzi alespoň zkontrolovat anténu na kostele. Signál tam zřejmě alespoň částečně zesílí. Dalšího pokrytí signálem GSM se ale lidé nedočkají. „Žádné další rozšíření sítě neplánujeme,“ uvedla za Telefónica 02 Blanka Vokounová.