„Lopaty máme přimrzlé k rukám,“ hlásí starosta nejmenšího horského městečka v republice Antonín Čouka. Přebuz z pondělí na včerejšek zasáhlo opět vydatné sněžení. Místy napadlo až půl metru sněhu. Sněhové bariéry jsou vysoké až dva metry a někteří chataři mají problém se vůbec k objektům dostat. Sníh totiž zasypal dveře i okna. Zdejší usedlíci jsou však zvyklí.

„Je to hrůza, ale člověku to už za ty roky nepřijde,“ říká Karel Žentek. V Přebuzi bydlí už čtyři desítky let. Včera začal sníh odhazovat v půl osmé ráno a ještě před obědem neměl hotovo. „Když takhle sněží, házím sníh denně i několik hodin.“

Překvapivé je, že do horského městečka se řidiči dostanou bez problémů. Jízdní pruhy silničáři rozšiřují, aby mohl projet autobus. Jistější to je směrem ze Šindelové. „Cesta je dobrá. Během letošní zimy tady zapadl jen jeden autobus. Vytáhnout ho musela těžká technika. Siničáři vědí, že by tady mohly být problémy, a tak horské silnice důkladně ošetřují,“ pochvaluje si řidič autobusu Helmut Klier. S počtem spojů jsou místní, kterých tady trvale žije pětasedmdesát, spokojení. Je jich až pět denně.

Přebuzští ale pamatují, kdy se kvůli silnému sněžení a větru ocitli několik dní odříznutí od světa. Bylo to před čtyřmi roky. Na pomoc tehdy přispěchala armáda. „Měl jsem tady malý obchod. Scházeli jsme se v něm a za těch pár dní zmizelo z regálů úplně všechno. Lidé si sami pekli pečivo. Dnes, když se čeká husté sněžení, místní se raději jídlem a pitím zásobují,“ doplnil Karel Žentek. Obchod ale musel kvůli nízkým tržbám zavřít.

Přebuz, která má roční rozpočet 1,7 milionu korun, stojí zimní údržba desítky tisíc korun. Podle místní účetní Václavy Šneibergové je to v průměru šedesát až sedmdesát tisíc korun. „Když byla ale zima ještě horší, stálo nás odklízení sněhu i sto dvacet tisíc. A to není pro rozpočet zanedbatelná částka,“ uvedla účetní. Radnice nečelí kritice, že by zimní údržba byla špatná. „Občas pouze někdo přijde a řekne, že by potřeboval prohrnout cestu,“ sdělila.

V Přebuzi se o údržbu městských komunikací stará zdejší Martin Šneiberg. Lidé si ho pochvalují. Do traktoru sedne hned, jak vidí, že je potřeba cestu uklidit. „Nejprve koukám na to, abychom se dostali ke starým lidem. Člověk nikdy neví, jestli nebudou potřebovat třeba doktora. Pak jde na řadu vše ostatní,“ říká rozhodně. Sníh podle jeho slov často není ani kam odklízet. „To je potom nejhorší. Na druhou stranu jsme si vždy poradili,“ dodal.

Přebuz je častým cílem turistů. V zimě se tam jezdí na běžkách, v létě zase na kolech. Horské městečko je obklopené chráněnou krajinou se zajímavými přírodními úkazy. Objevují se zde i vzácní živočichové.