V petici žádají vybudování retardéru. Silnice je ale krajská a tudíž na ní nemůže Sokolov nic podobného budovat. Město ale slíbilo zajistit několik dalších kroků, které mají vést k bezpečnosti chodců i řidičů.

"Přechod se posune a nasvítí a vybudují se takzvané zálivy pro autobusy tak, aby nestavěly přímo na silnici," říká místostarosta Sokolova Jan Picka. Ve zmíněné lokalitě jsou dvě autobusové zastávky, a to přímo na hlavní ulici, kde busy zastavují. V dopravní špičce tam za nimi stojí kolony aut, které mnohdy zasahují až do přilehlé křižovatky. V nových zálivech autobusy nebudou muset stát přímo na komunikaci plné projíždějících aut. Zvýší se tak rozhledové poměry a dopravní situace tam bude mnohem bezpečnější a přehlednější.

"Dále se zaměříme na nedalekou křižovatku, kterou bychom chtěli řádně označit vodorovným dopravním značením na silnici tak, aby zde neparkovala auta. Plno řidičů se tu naučilo parkovat, protože je hodně široká. Ale nesmí se to," konstatuje Picka.

Okružní křižovatka v Sokolově
Řidiče čekají uzavírky. Opraví se silnice, mosty i sesunutý svah

Řidičům by mohlo pomoci nové parkoviště u Herby, které je dalším krokem ke zlepšení dopravní situace v této lokalitě.

Na přemístění přechodu pro chodce a jeho nasvícení si město připravilo 863 tisíc korun. Zálivy pro autobusové zastávky chce město nechat vybudovat v létě souběžně s akcí Vodárny Sokolovsko, která zde bude pracovat na vodovodním řadu od června do září. Parkoviště u Herby se letos nestihne.

Místní tvrdí, že tento přechod je velmi využíván nejen dospělými, ale také školáky. „Jelikož tam došlo nedávno k tragické nehodě, je podle nás na místě zajistit vyšší bezpečnost občanů,“ uvádí se v petici.

Dvaašedesátiletý řidič Škody Fabia tam zřejmě přehlédl šestasedmdesátiletého muže, který přecházel komunikaci po přechodu pro chodce. "Při nehodě chodec utrpěl zranění, kterým na místě bohužel podlehl," řekla Kateřina Pešková, mluvčí Policie České republiky. S řidičem policisté provedli orientační dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu a také orientační test na návykové látky, které vyšly negativně.

Blanka Josífková při zdobení kraslic v Kraslicích
Vařená vejce v podobě kraslic má doma Blanka Josífková už 60 let

"Problém některých přechodů pro chodce je ten, že jsou špatně osvětlené. Moderně budované přechody mají po obou stranách ledkové osvětlení vozovky, které je vidět z dálky. Vidět je tak i to, zda po něm někdo jde či nikoliv. Když poté přijedete na přechod, který není nasvícený a navíc je barva vybledlá, je k neštěstí velmi blízko. Jen značka chodce neochrání," myslí si jeden z řidičů Pavel Stejskal ze Sokolova.

Zmíněné kovové retardéry jsou například u základní školy Křižíkova. Zatímco rodiče zejména malých školáků si je nemohou vynachválit, lidé bydlící naproti v panelových domech jsou zoufalí. Musejí totiž poslouchat nepříjemný zvuk aut a těžkých autobusů, které přes retardéry přejíždějí. "Hlavně v létě se nedá ani vyvětrat. Jsou to hrozné rány, které slyšíme i při zavřeném okně," stěžují si tamní lidé. "Nic jiného rychle jedoucí piráty silnic nezastaví," oponují rodiče školáků.