Šest přechodů pro chodce u škol nechala sokolovská radnice vybavit varovnou světelnou signalizací ve vozovce. Jasně blikající solární svítidla zapuštěná v pruzích přechodů se přes den nabíjejí slunečním světlem a po setmění se automaticky rozsvěcují. Řidiči tak nemohou přechod s předností chodců přehlédnout ani v tmavém zimním období.

S třísettisícovou podporou státu z programu prevence kriminality stál nový systém celkem pět set čtyřicet tisíc korun.
„Zařízení je nainstalováno u supermarketu Plus, v ulici Spartakiádní, Pionýrů, Jednoty a Závodu míru. Určitě jsou to velmi potřebná zařízení,“ myslí si autor projektu a bývalý manažer Střediska prevence kriminality v Sokolově Rudolf Volf.

„Světla zabudovaná přímo ve vozovce jsou napájena solární energií. Stačí jim denní světlo. V šeru pak pouze problikávají a tím upozorňují řidiče na blížící se přechod. Určitě se jedná o dobrou věc z hlediska bezpečnosti silničního provozu. Takových zařízení by mělo být více,“ pokračoval ve vysvětlování Volf.

A co na nové preventivní zařízení říkají lidé? Mnohým se inovace líbí.
„Konečně se tady něco takového objevilo. Sokolov docela znám, ale přesto o všech přechodech nevím. Takhle si jich alespoň včas všimnu,“ prohlásila jedna z dotázaných řidiček.

Blikající světla však překvapila nejen místní, ale i motoristy, kteří městem projíždějí jen zřídka.
„Už dříve jsem zaregistroval, že se u přechodů v Sokolově objevily prapodivné zubaté obrazce, které vypadají jako nějaké optické klamy. A teď k tomu ještě přibyla ty blikátka. Čímpak mě město překvapí příště? V každém případě to schvaluji,“ sdělil Jakub Vondraš z Břízy u Roudnice nad Labem.
Město získalo na instalaci zařízení dotaci z Ministerstva vnitra ve výši tří set tisíc korun. Zbytek hradilo ze svého rozpočtu.