Přechod pro chodce v sokolovské ulici Jednoty byl jedním z šesti, na kterých včera ráno zastavovali policisté školáky. Nejdříve je sledovali, zda správně přecházejí zebru, a poté jim rozdávali upomínkové předměty. Tento týden probíhá již čtvrtým rokem akce Zebra se za tebe nerozhlédne.

„Cílem tohoto projektu je oslovit chodce a předat jim informace o správném přecházení přes přechody pro chodce,“ řekla mluvčí sokolovské policie Kateřina Dohnalová. Policisté záměrně vybrali frekventované přechody a přechody před základními školami. „Snažíme se oslovit všechny věkové kategorie a nejvíce se zaměřujeme na školáky prvního stupně základních škol,“ sdělil další z policistů Pavel Valenta.

V poledne se do akce zapojily i děti ze školních družin. S pomocí policistů poukazovaly na špatné přecházení chodců a vysvětlovaly, jak by to mělo být správně. Za výborné znalosti obdržely od policistů drobné dárky a přislíbily, že budou dodržovat pravidla pro pohyb v silničním provozu. „V akci bylo čtrnáct policistů a dva městští strážníci. Rozmístili se na šesti přechodech po Sokolově a rozdávali kartičky s heslem Zebra se za tebe nerozhlédne,“ upřesnila Dohnalová. Lidi, kteří přecházeli přes přechody, policisté oslovili a předávali jim tyto poučné kartičky s radami, jak správně přecházet vozovku.
„Třikrát se rozhlédnu a přeběhnu přes přechod,“ hlásila jedna ze školaček. Policisté se setkali většinou s kladnými ohlasy i názory, ale našli se i tací, kteří hazardují se svým životem. „Proč bych měla chodit na přechod, když jsem zvyklá chodit tudy, měli ten přechod udělat tady,“ rozčilovala se jedna z přecházejících žen. Stejná akce se konala v pondělí v Ostrově u Karlových Varů.