Právě kvůli nim přírodní kulturní stánek nad centrem města trpí. Poničené jsou odpadkové koše, vytrhaná prkna z laviček a po okolí se povalují prázdné lahve od alkoholu a další nepořádek. Sprejeři si pak berou na paškál i objekt technického zázemí sadů.

Dechovou hudbu Horalka, která se o městské sady stará, to ale v pořádání tradičních akcí, na které chodí stovky lidí, neodradí.
„Letos jsme se opět nestačili divit, když jsme narazili na množství poničených laviček. Nezbylo nám nic jiného než sehnat nová prkna a všechny opravit tak, aby návštěvníci kulturních akcí nic nepoznali,“ říká kapelník Horalky Josef Novotný.

Doufá, že v budoucnu se podaří přírodní kulturní stánek před nájezdy vandalů ochránit. Pomoc přislíbilo město, které patrně do městských sadů rozšíří kamerový systém. „Chtěli bychom k tomu využít kapacitu naší metropolitní optické sítě. Kamery by tak mohly začít střežit i městské sady,“ řekl starosta Kraslic Roman Kotilínek. Město do městských sadů také investuje. V letošní sezóně se návštěvníci po letech dočkají nových mobilních toalet. Radnice tam vybudovala kanalizaci a přivedla vodu. Koupila pak pojízdné toalety. Vše vyšlo na zhruba 2,2 milionu korun.

Lidé se v sadech mohou těšit na bohatou kulturní sezónu. Už v sobotu tam Horalka oslaví 60. výročí, a to při již osmnáctém ročníku Kraslického setkání, které otevře letošní kulturní sezónu, kdy od 14. hodiny vystoupí ZUŠ Kraslice, Stadtorchester Klingenthal, Horalka a Březovská desítka. Během programu se ještě představí taneční skupina Dance Data Kraslice a lomnická taneční skupina Poupata. Během Kraslického setkání bude zpřístupněná věž evangelického kostela s vyhlídkou na Kraslice. V neděli se setkání přesune do kostela Božího těla, kde se v 10 hodin uskuteční bohoslužba a následovat bude církevní slavnost na zahradě tamní fary v doprovodu Horalky.

Následovat bude Try and Play, festival Rockové sady nebo Svatováclavské slavnosti.