Potkal je těžký osud, někteří se ocitli bez stálé střechy nad hlavou, a přesto sbírají ve škole úspěchy. Děti ze znevýhodněného prostředí přesvědčily pedagogy i spolužáky o tom, že i takové podmínky se dají zvládnout. Svůj prospěch mají perfektně pod kontrolou a předvedly zatím výborné výsledky. Sokolovská radnice se proto rozhodla jejich snahu patřičně ocenit.

„Je snadné být úspěšný, když jsou všechny věci, jak mají být. Obdivuji vás, že přestože nemáte život úplně jednoduchý, tak jste se rozhodli, že jste frajeři a že na to máte. Jsem ráda, že jste takoví, protože určitě v životě něco dokážete, nikdy to nevzdávejte a zůstaňte takoví, jací jste," řekla na místě oceněným místostarostka Renáta Oulehlová.

Podle Petra Kubise je obvyklé, že se oceňují hrdinové za výjimečné činy, ale zapomíná se na lidi, kteří mají život složitý, osud jim nepřál, ale přesto celoživotně dokážou velké věci. „Většina dětí u nás si neuvědomuje, jak to má v životě oproti vám snadné," uvedl Petr Kubis.

Ocenění dostali od města dárky, volné lístky do kina na film dle vlastního výběru a poukázky na nákup v obchodním domě. Někteří ocenění žijí prozatím bez trvalé střechy nad hlavou v azylovém domě, vedení města proto debatovalo na slavnostním předávání cen i o přidělování městských bytů v Sokolově. Ty jsou zatím pro nezaměstnané mladé lidi prakticky nedostupné. Radní přislíbili nápravu v této věci s tím, že budou přihlížet také k doporučením neziskových sociálních organizací ve městě.

Pro oceněné připravili také překvapení v podobě představení cvičených psů z útulku pro opuštěná zvířata na Vránově u Sokolova. Město pomáhá dětem ze sociálně vyloučených lokalit pravidelně, v minulosti se například mohly podívat na Mariánskou, kde byl pro ně připravený týdenní tábor. Vděčnost a úsměv dětí jsou pro pořadatele podobných akcí největší odměnou.

„Tábor se mi moc líbil, hráli jsme různé hry a měli jsme tam i dobré jídlo. Přijelo za námi hodně návštěv a našla jsem si tam i kamarády. Nakreslila jsem mamince domů pohled, aby se jí nestýskalo. Byl to krásný tábor," vzpomíná na své zážitky dnes už 13letá Markétka, která před dvěma lety měla možnost na tábor vyjet.

Autor: Klára Čurlinová