Jak během zimy ochránit rekreační objekty a chaty před zloději a vandaly? To se snaží v těchto dnech poradit lidem Ladislav Staněk ze Střediska prevence kriminality v Chodově.

„Tak už pomalu přichází zima a s ní i možné riziko vloupání do chaty či zahradního domku kdesi na samotě nebo v zahradní kolonii. Všichni chataři tento problém znají a vědí, že objekty je možné zabezpečit pouze proti určitému riziku,“ uvedl Staněk s tím, že určitý vliv na vykradení má hodnota majetku uloženého v budově.
„Všemu by tedy měl odpovídat určitý stupeň zabezpečení,“ zmínil.

A co tedy policisté radí? „Drahé věci si raději odvážíme do městského bytu. Jde především o satelity, videorekordéry, barevné televizory, radiomagnetofony, vařiče, vrtačky, sekačky, pily nebo kola. Chata či chalupa osiří a od té doby mají nenechavci volné pole působnosti,“ varuje veřejnost chodovský preventista.

Bezplatná opatření

Při zabezpečování zazimovaných objektů má podle Staňka nezastupitelnou úlohu technika. „Existují ale i docela obyčejná opatření, která nic nestojí. Je například vhodné udržovat dobré sousedské vztahy, nechlubit se zbytečně svým majetkem a nenechávat v okolí nic, co by zloději usnadnilo vloupání – nářadí, žebříky,“ upřesnil.