Na hřebeni Krušných hor v Přebuzi zabloudila ve čtvrtek odpoledne v prudké bouřce starší žena. Záchranáři rozjeli ihned pátrací akci. Ta měla šťastný konec.

Že se žena ztratila ohlásil její syn telefonicky na stanici horské služby Boží Dar v 17.45 hodin. „Kvůli nepříznivému počasí a také vyššímu věku pohřešované byl okamžitě vyhlášen poplach okrsků Pernink a Boží Dar,“ uvedl náčelník horské služby Rudolf Chlad.

Do akce bylo nasazeno deset členů horské služby. Ti ji vypátrali zhruba po dvou hodinách. Žena byla promoklá a vyčerpaná. „Naštěstí ale bez zranění. Následně jsme ji transportovali do místa jejího bydliště,“ doplnil Chlad.

Odborníci varují před náhlými změnami počasí na horách. Zatímco ve čtvrtek se na hřebenech Krušných hor teploty pohybovaly přes den kolem dvaadvaceti stupňů, v době bouřky klesly na pouhých jedenáct stupňů. „Navíc se tvoří mlhy. Lidé tak mohou ztratit orientaci,“ varoval meteorolog Rudolf Kovařík.
Návštěvnost v Krušných horách je v létě poměrně vysoká. Mezi návštěvníky jsou nejen horolezci, ale hlavně cyklisté a turisté. Záchranáři proto nabádají k opatrnosti. „A také dodržování pravidel bezpečného pohybu na horách,“ doplnil Chlad.

Bouřka zaměstnala v kraji i hasiče. Ti likvidovali popadané stromy. „Zaznamenali jsme prudké nárazy větru, místy měl rychlost až sto kilometrů za hodinu,“ sdělil Kovařík. Škody jsou ale minimální. „Celkem vyjeli záchranáři ke dvanácti událostem. Ve všech případech se jednalo o spadlé nebo nakloněné stromy. Na Sokolovsku byl problém především v Horním Slavkově,“ informovala mluvčí krajských hasičů Alena Ryvolová s tím, že při pádů stromů se nikdo nezranil.