Stalo se tak poté, co se město pustilo do rekonstrukce vodovodu. Několikrát tam totiž selhalo náhradní zásobování vodou, kdy byl odpojen starý vodovod.

Lidé ve Smolné byli informováni o plánovaných odstávkách, které měly trvat jen několik hodin. Obyvatelé tamních domů však byli bez vody několik dní. „Netušili jsme, proč voda neteče. Počítali jsme s odstávkou jen několik hodin, ale pořádně se to protáhlo. Museli jsme se tak vodou sami zásobovat. Pro starší lidi to bylo dost náročné,“ řekl Deníku jeden z tamních domkářů. Jméno si zveřejnit nepřál.

Starosta Rotavy Miroslav Šůs poukázal na to, že selhalo náhradní zásobování vodou. A to hned několikrát. „Pustili jsme se do rekonstrukce vodovodu pro Smolnou z toho důvodu, že tamní vodovod pochází z šedesátých let a je zastaralý. Tato lokalita má velmi malý odběr a ve starém vodovodu se voda kazila, protože v něm stála. Rekonstrukce potrvá dva měsíce a projekt bohužel neřešil náhradní zásobování vodou. Nechtěli jsme lidi zásobovat vodou z cisteren, proto jsme nakonec rozhodli připojit se na nejbližší hydrant, který je také zastaralý. Tady ale začaly první komplikace, protože začalo praskat těsnění,“ líčí Šůs.

Když se tak stalo, začali místní volat na radnici, že voda teče po silnici a zaplavila jeden ze sklepů. Firma začala hledat další řešení, avšak při dalším pokusu o napojení popraskaly zřejmě nekvalitní spojky. „Pak už firma dodala kvalitnější a podařilo se dovést vodu do tamních domácností,“ sdělil Šůs.

Vodovod v Rotavě projde zásadní obnovou. V první řadě se pracovalo na výměně potrubí podél nejdelší rotavské ulice. Nyní je na řadě právě Smolná. Dočkají se i ulice U Kina a Příbramská. Firma použije metodu průtlaku pod silnicí, tak aby nemusela narušit povrch komunikace. Nedojde tak k omezení dopravy. Rekonstrukce vyjde na 8,5 milionu korun.

Obnova vodovodu ve Smolné vyjde na dva miliony. „Povede ke zlepšení kvality vody a ke snížení ztrát způsobených odkalováním vodovodního řadu,“ dodal.