Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběh o zastřeleném vězni vyšetřování nepotvrdilo

Chodov -Ladislav Nykl si ale stojí za svým: Opakovat to budu stále dokola. Toho mladíka zabili

1.11.2011
SDÍLEJ:

LADISLAVA NYKLA trápí chatrné zdraví. I tak se snaží udržovat si dobrou náladu.Foto: Deník/M. Hloušek

„Všechno jsem to viděl na vlastní oči, toho kluka zabila střelba ze samopalu. A za tím si stojím.“ Tak reagoval 67letý Ladislav Nykl z Chodova na výsledek policejního vyšetřování, ve kterém figuruje jako svědek. V roce 1963 si odpykával trest v komunistickém kriminále ve Vykmanově, a co tam zažil, si nechce nechávat jen pro sebe. Proto také letos v létě trpělivě vypovídal do protokolu, kde vylíčil událost, pro kterou dodnes hledá vysvětlení. „Na dvoře tábora jsme hráli fotbal. Pak někdo zakopl míč do zakázaného pásma, a tak se pro něj vydal jeden z mladíků. Přiblížil se k plůtku, rukou mávl na vojáka na strážní věži, že si pro míč sáhne. Jakmile se ale sehnul, voják ho rozstřílel samopalem,“ vylíčil svůj zážitek Nykl. Vyšetřování ale jeho slova nepotvrdilo. O tragédii, jak ji popisuje, není v dokumentacích žádná zmínka.

„V zájmu objasnění věci jsme oslovili tři naprosto důvěryhodné, na sobě nezávislé státní instituce, pověřené vedením speciálních evidencí. Očekávali jsme, že událost bude v těchto evidencích podchycena, tak jak je to obvyklé v obdobných případech. K našemu překvapení se oslovené instituce vyjádřily tak, že událost popisovanou panem Nyklem ve svých databázích nenalezly. Bylo nám sděleno, že v roce 1963 zemřelo ve Vykmanově sedm odsouzených, a to pouze ze zdravotních důvodů,“ sdělila Mária Veselá, vrchní komisařka Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Současně uvedla, že v roce 1963 byl na celém území ČSR jen jeden případ zastřelení odsouzeného, a to v ÚNZ Příbram. „Vzhledem k tomu, že se nepodařilo prokázat, že ke skutku popisovanému panem Nyklem došlo, nezbylo než prověřování ukončit se závěrem, že ve věci nejde o podezření z trestného činu,“ doplnila Veselá.

Nykl si ale stojí za svým. „Opakovat to budu stále dokola. Toho mladíka zabili. Vězeňští doktoři byli tenkrát na straně aparátu. Věřím, že místo zastřelení napsali do papírů infarkt. Aby se to zametlo pod koberec,“ pronesl sípavým hlasem pamětník.

„Po té střelbě jsme všichni zalezli do baráků a odmítli nastoupit na večeři, na sčítání a pak i ráno do práce. Ze všech stran přijížděli vojáci a příslušníci Lidových milicí. Mezi strážní věže, špačkárny, rozestavili lehké kulomety, které namířili přímo na nás. Oni naše jednání považovali za vzpouru, takže si myslím, že i o tomhle by někde měl být nějaký zápis,“ prohlásil Nykl. Podle něj dramatická situace v kriminále utichla až po dvou dnech.

„Také si pamatuji, jak nás bachaři uklidňovali se slovy, že ten voják, který střílel a zabil našeho kamaráda, byl odvezen a bude potrestán … Potrestán za to, že zabil,“ zdůraznil.

Kromě pochmurných vzpomínek a šrámů na duši si Nykl z komunistických lágrů odnesl i vážné zdravotní následky, se kterými bojuje i ve stáří. „Zničené srdce mi funguje pouze na dvacet procent. Nedávno jsem byl na operaci šedého zákalu a na zákroku, kdy mi vytáhli z břicha tři litry vody. Také mám špatná játra. Zkrátka nic moc,“ mávl rukou penzista.

Autor: Milan Hloušek

1.11.2011
SDÍLEJ:
Žlutou budovu, kterou využívala, musela ZŠ v Nádražní ulici letos přestěhovat do druhé, tzv. zelené školy.

Jaký bude osud školy po rekonstrukci?

Sokolovský objekt, ve kterém sídlí Zdraposo.

Město si stěžuje na projektanta

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

U garáží boural a odjel, policie nyní hledá svědky nehody

Sokolov – Policisté pátrají po svědcích dopravní nehody, která se stala 14. září v ulici Slavíčkova v Sokolově u řadové garáže.

Naši školáci z 1.B třídy na ZŠ v Březové

Březová - Představujeme vám prvňáky ze ZŠ Březová s jejich třídní učitelkou Hanou Kadlecovou

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení