Deset let promítání ve školách po celé republice, šest a půl tisíce promítnutých filmů. Takovými čísly se může pochlubit projekt Příběhy bezpráví, který v rámci vzdělávacího projektu Jeden svět organizace Člověk v tísni každoročně zavítá mezi české školáky. Letos v listopadu se tak už podesáté mohou žáci pohodlně usadit u projekce filmů s tematikou moderních československých dějin. A protože právě letos uplyne 25 let od sametové revoluce, téma Příběhů bezpráví se bude držet právě událostí, které revoluci předcházely a které přišly v dalších měsících.

„V české společnosti se prosazuje stále smířlivější pohled na předlistopadový režim. Tím spíš je potřeba připomínat jeho zločinnou podstatu a přinášet ověřitelné informace o životě v socialistickém Československu. Neměli bychom rezignovat na pojmenovávání pravdy a lži či přestat rozlišovat mezi dobrým a špatným," myslí si Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách. Letošní měsíc filmu je proto věnovaný právě 80. letům a událostem jak sametové revoluci předcházejícím, tak těm, které následovaly – tedy prvním měsícům demokracie. „V rámci Měsíce filmu na školách je pro studenty a pedagogy tradičně připravena nabídka dokumentárních filmů pro listopadovou projekci a následnou besedu s hostem, zpravidla pamětníkem, historikem nebo filmařem. Školy si mohou vybrat ze tří nabízených dokumentů, které mohou pouštět online na webových stránkách Jednoho světa na školách nebo si je odtud stáhnout," vysvětluje mediální koordinátor projektu Filip Šebek. Mezi nabízenými dokumenty lze najít snímky 1989: Z deníku Ivany A., Václav Havel, Praha – Hrad a Nikomu jsem neublížil. Poprvé mají studenti také možnost zapojit se do projektu také aktivně – sami mohou zapátrat po příbězích sametové revoluce ve své obci.

Na Sokolovsku se do projektu zapojí hned několik základních i středních škol. Promítání a beseda čekají například ISŠTE, ZŠ Pionýrů nebo ZŠ Švabinského, ale také ZŠ v Bukovanech nebo Gymnázium a obchodní akademii v Chodově. Hosty, kteří promluví v rámci besedy, budou například Tomáš Kábrt, Alena Štychová, Lenka Skopalová nebo Miroslav Stropek.